Pandemi dönemi zorunlu izolasyonunun 7-18 yaş aralığındaki çocuklarda obezite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation of mandatory isolation during the pandemic period with obesity in children aged 7-18
  1. Tez No: 727211
  2. Yazar: TURGAY BAYAR
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Obezite bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında görülme sıklığı giderek artan, kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlayan aynı zamanda ülke ekonomilerini de olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmamızda fiziksel aktivitenin obeziteye etkisi ve diğer etkili faktörlerin belirlenmesiyle toplum sağlığı açısından yapılacak çalışmalara katkı sunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Antalya İli Elmalı İlçesi 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nden sağlık hizmeti alan, pandemi nedeniyle okulların kapandığı 13.03.2020 tarihinden önce; 01.01.2020–13.03.2020 tarihleri arasında okul çağı izlemi yapılmış olan 7-18 yaş arası çocuklar katılmıştır. Araştırma evrenini oluşturan 199 çocuktan %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile örneklem sayısı 131 olarak hesaplanmış, araştırmaya dahil olma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olan toplam 141 çocukla araştırma tamamlanmıştır. Çalışmamız tek merkezli, gözlemsel, prospektif ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamızda öncelikle 01.01.2020–13.03.2020 tarih aralığında yapılmış olan okul çağı izlemi sonuçları değerlendirilmiştir. Ardından aynı çocuklar zorunlu izolasyon bittiğinde bir kere, bu izlemden iki ay sonra bir kere daha boy ve vücut ağırlıkları ölçülerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda pandemi öncesi herhangi bir kısıtlamanın olmadığı dönemde aşırı kilolu (beden kitle indeksi [BKİ] persentil değeri 85-95 arasında) olan çocukların oranı %9,2, obez (BKİ persentil değeri >95) olan çocukların oranı %9,2 tespit edildi. Pandemi nedeniyle 18 yaş altı bireylerin evde kalmasının sağlanması amacıyla yapılan kısıtlamalar sonucu hareketliliğin azaldığı dönemde aşırı kilolu çocukların oranı %11,3, obez olan çocukların oranı %12,1 olarak tespit edildi. Pandemi kısıtlamasının sona ermesinden iki ay sonraki ölçümlerde aşırı kilolu çocukların oranı %12,8, obez çocukların oranı %14,2 olarak tespit edildi. Hareket kısıtlılığının obezite üzerinde olumsuz etkisinin tespiti ile birlikte aburcubur tüketiminin artmasının, geniş ailede yaşamanın, baba mesleğinin çocukluk çağı fazla kilo ve obezite ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bütün dünyada görülme sıklığı giderek artan ve birçok hastalığa zemin hazırlayan fazla kilo ve obezite ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel hareketlilik başta olmak üzere değişik faktörlerin rol aldığı obezitenin takip ve tedavisi açısından koruyucu sağlık hizmeti sunan aile hekimlerinin çocukluk çağı obezitesi açısından çocukları, aileleri de işin içine katarak bütüncül yaklaşımla takip etmesi önem arz etmektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri sunucuları başta olmak üzere yöneticiler, sivil toplum kuruluşları çocukları obeziteye karşı korumak amacıyla fiziksel aktivitenin önemi açısından toplumu bilinçlendirmelidir. Ayrıca hareketli bir yaşam için güvenilir, ulaşılabilir ortam, çocuklar ve ergenler başta olmak üzere bütün toplumun kullanımına sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity, which is a disease increasing in prevalence among non-transmissible diseases, is an important public health issue that triggers many diseases being in the first-place cardiovascular diseases, and also affects a country's economy adversely. It is aimed in our study to contribute to the studies to be done in terms of community health, the effect of physical activity on obesity and with the determination of other efficient factors. Methods: Children between the ages of 7-18 who received health services from the Family Health Center No. 2 in Antalya Province, Elmalı District, participated in the study. These were children who were followed under the health surveillance of school-age children before 13.03.2020, when schools were closed due to the pandemic (between 01.01.2020 and 13.03.2020). The research population consisted of 199 children. The sample size was calculated as 131 with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. A total of 141 children who met the inclusion criteria and volunteered participated in the study. This is a single-center, observational, prospective and descriptive study. In the first stage of the study, the results of school age follow-ups between 01.01.2020 and 13.03.2020 were evaluated. Then, the same children were evaluated by measuring their height and body weight once when the compulsory isolation was over and once again two months after this follow-up. Findings: In our study, in the period when there was no restriction before the pandemic; the rate of children with overweight (body mass index [BMI] percentile value between 85 and 95) was 9.2%, and the rate of children with obese (BMI percentile value >95%) was determined as 9.2%. As a result of the restrictions made to ensure that individuals under the age of 18 stay at home due to the pandemic, the rate of overweight children was 11.3% and the rate of obese children was 12.1% during the period when mobility decreased. It has been determined in the measurements two months after the end of the pandemic restriction, the rate of overweight children was 12.8%, and the rate of obese children was 14.2%. It has been determined that, with the determination of the negative effect of movement restriction on obesity, increasing the consumption of junk food, living in a large family, and father's occupation are associated with childhood overweight and obesity. Conclusion: Overweight and obesity are emerging as serious public health issues, which are increasing in prevalence all over the world and paving the way for many diseases. It is important to follow children with a holistic approach in terms of childhood obesity by including their families that, family physicians providing preventive health care with regard to the follow-up and treatment of obesity, in which different factors, especially physical activity take part. Executives, particularly preventive health service providers, and non-governmental organizations should raise the awareness of the public in terms of the importance of physical activity in order to protect children against obesity. In addition, a reliable and accessible environment for an active life should be made available to the whole society, especially children and adolescents.