Hematoloji hastalarında invaziv aspergilloz erken tanısında anlık tanı testi olarak aspergillus galaktomannan lateral akış testinin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of aspergillus galactomannan lateral flow assay as a point of care test for the early diagnosis of invasive aspergillosis in patients with hematological malignancies
  1. Tez No: 727212
  2. Yazar: ÖZLEM ALHAN GÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAVER ODABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Giriş ve Amaç: İnvaziv aspergilloz (İA), hematolojik malignite tanılı hastalarda yüksek mortalite oranlarına sahiptir, bu nedenle erken tanı yöntemlerinin geliştirilerek erken tedavi başlanması yüksek önem arz etmektedir. Aspergillus galaktomannan lateral akış testi (GM-LFA), GM enzim immünoassay'e (GM-EIA) göre hızlı ve ucuz bir tanı yöntemidir. Çok merkezli, prospektif çalışmamızda GM-LFA'nın hematoloji hastalarında serum örneklerinde İA tanısına yönelik etkinliği ve GM-EIA ile korelasyonu değerlendirilmiştir. Yöntem: Eylül 2019 – Aralık 2021 tarihleri arasında 4 hastanede yatarak takip edilen, hematolojik malignitesi olan 171 hastadan alınan serum örneklerinde GM-EIA ve GM-LFA çalışıldı. Hastalar EORTC/MSG kılavuzuna göre vaka grubu“proven”,“probable”,“possible”İA ve“kontrol”grubu olarak sınıflandırıldı. Serum GM-LFA'nın 0.5 ve 1.0 ODI kesim noktalarındaki performansı değerlendirildi; vaka ve kontrol grupları karşılaştırılarak ROC analizi yapıldı, eğri altında kalan (AUC) değerleri sunuldu. GM-LFA ve GM-EIA arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman korelasyon analizi ve Kappa uyum testi yapıldı. Bulgular: Hastaların %36.3'ü akut myeloid lösemi, %14.6'sı akut lenfoblastik lösemi, %20.5'i non-Hodgkin lenfoma ve %11.7'si multipl miyelom tanılıydı. EORTC/MSG kriterlerine göre 171 hastanın 6'sı proven, 22'si probable, 55'i possible İA ve 88'i kontrol grubunda yer aldı. Proven/probable İA vakaları ile kontrol grubu karşılaştırıldığında GM-LFA'nın ROC analizinde AUC'si 0.832 (%95CI 0.716-0.949) bulunmuştur. Aynı grupların karşılaştırılmasında testin kesim noktası 0.5 ODI alındığında duyarlılık %75, özgüllük %100, negatif öngörü değeri %92.6, tanısal doğruluk değeri %93.9 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Invasive aspergillosis (IA) has a high mortality rate in patients with hematological malignancy. Therefore, it is very important to develop early diagnosis methods and start early treatment. Aspergillus galactomannan lateral flow assay (GM-LFA) is a cheaper and faster method than GM enzyme immunoassay (GM-EIA). In this multicenter prospective study, we evaluated the efficacy of GM-LFA in the diagnosis of IA and its correlation with GM-EIA in serum samples of hematology patients. Materials and Methods: Between September 2019 and December 2021, serum samples were obtained from 171 patients with hematological malignancies hospitalized in 4 centers, and GM-EIA and GM-LFA were studied from their samples. Patients were classified as“proven”or“probable”or“possible”IA, and“control”according to the EORTC/MSG guidelines. The performance of the serum GM-LFA at 0.5 and 1.0 ODI cut-off points was evaluated; ROC analysis and area under the curve (AUC) were performed by comparing case and control groups. Spearman correlation analysis and Kappa statistics were performed to determine the agreement between GM-LFA and GM-EIA. Results: Of the patients included in the study, 36.3% had acute myeloid leukemia, 14.6% had acute lymphoblastic leukemia, 20.5% had non-Hodgkin's lymphoma, and 11.7% had multiple myeloma. According to EORTC/MSC criteria, patients were grouped as 6“proven”, 22“probable”, 55“possible”IA, and 88“control”. In the comparison of proven and probable IA cases with the control group, the AUC was 0.832 (95%CI 0.716-0.949) in the ROC analysis. The sensitivity, specificity, negative predictive value, and diagnostic accuracy were 75%, 100%, 92.6%, and 93.9%, respectively, at 0.5 ODI. There was a moderate positive correlation between GM-EIA and GM-LFA (Spearman ρ=0.511 P = 0.01).