Ahmet Kutsi Tecer'in şiirlerinin söz dizini (Sıklık-dil-kavram)
Word index of Ahmet Kutsi Tecer's poems (Frequency-language-concept)
- Tez No: 727305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Dil, bir milletin millet olma yolundaki en önemli yapı taşıdır. Dillerin içerdiği kelimeler, bize o millet hakkında birçok bilgi vermektedir. Dil, aynı zamanda kültürün bir taşıyıcısı ve gelecek kuşaklara aktarılma aracıdır. Şairler, bir milletin dilinin en ince noktalarını ortaya koyan kişilerdir. Kelimelere yükledikleri anlamlarla dilin şiirsel bir yapıya bürünmesini sağlarlar. Şiirsel bir anlatıya sahip olan Türkçenin, bu özelliği bürünmesinde sayısız şairin katkısı olmuştur. Bu doğrultuda çalışmamızda bu şairlerden biri olan Ahmet Kutsi Tecer'in şiirlerinin söz dizinini sıklık, dil ve kavram yönüyle ortaya koymaya çalıştık. Ahmet Kutsi Tecer'in şiirlerini inceleyerek sanatçının şiirlerinde kullandığı dil, hangi kelimeleri hangi sıklıkla kullandığı, hangi kavramlara sıklıkla yer verdiği ve kullandığı kelimelerin kökenlerini ortaya koymaya çalıştık. Ahmet Kutsi Tecer'in kullandığı şiir dilinde yaşadığı dönemin edebî anlayışına dair izler bulmak mümkündür. Bu bağlamda çalışmamızda Ahmet Kutsi Tecer'in yaşadığı dönemdeki edebiyat anlayışına, sanatçının yaşamına, edebî yönüne ve şiirlerinin söz dizininin sıklık, dil ve kavram yönünden incelenmesine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is the most important constituent on the way of being a nation.The words that languages contain give us a lot of information about language and nation.Language is also a conveyor of culture and a means of transmitting it to future generations.Poets are individuals who reveal the most elaborate points of a nation's language.Poets enable language to get a poetic structure with the meanings that attach to words.Numerous poets have contributed to this feature of Turkish which has a poetic expression.In this context, in our study, we tried to reveal all the poems of Ahmet Kutsi Tecer who is one of these poets that are mentioned ,in terms of frequency,language and concept.By examining all the poems of Ahmet Kutsi Tecer ,we tried to reveal the language that he used and which words he used and how often ,and which concepts he frequently refers to and also we tried to reveal the origins of the words that he used.It is possible to find traces of the literary understanding of the period in which he lived in the language of poetry used by Ahmet Kutsi Tecer. In this context, in our study, Ahmet Kutsi Tecer's understanding of literature in the period he lived, the artist's life, literary aspect and the analysis of the syntax of his poems in terms of frequency, language and concept are also included.