Yetişkinlerde COVID-19 korkusu ile anksiyete ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between fear of COVID-19, anxiety and psychological resilience in adults
- Tez No: 727357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Covid-19 korkusu ile anksiyete ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Bununla birlikte çeşitli demografik faktörlere göre Covid-19 korkusu, anksiyete ve psikolojik sağlamlık düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanan araştırmada veriler, 238'i erkek 368'i kadın olmak üzere toplam 606 katılımcının yer aldığı anket çalışması ile elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak, Covid-19 tedbirleri kapsamında mail aracılığıyla anket şeklinde gönderilen;“Demografik Bilgi Formu”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Demografik verilerin analizinde t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Covid-19 korkusu, anksiyete ve psikolojik sağlamlık arasındaki ikili ilişkileri tespit etmek için Pearson korelasyonu ve basit doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Analiz sonucunda, Covid-19 korkusunun, hem anksiyete seviyesi; hem de psikolojik sağlamlık seviyesi ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Anksiyete seviyesi yüksek katılımcıların Covid-19 korkusunun daha yüksek olduğu; psikolojik sağlamlığı yüksek katılımcıların ise Covid-19 korkusunun daha düşük olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, demografik verilerin bağımlı değişkenler üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara istinaden psikolojik sağlamlığı artırmaya yönelik akademik ve eylemsel çalışmaların; toplumun genel ruh sağlığının korunmasında faydalı olduğu kadar, Covid-19 korkusunu yenme konusunda da olumlu etkisinin olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between fear of Covid-19, anxiety and psychological resilience was examined. In addition, it was examined whether the level of fear of Covid-19, anxiety, and psychological resilience differed significantly according to demographic factors. In this study, which was designed using a correlational survey model, involving a total of 606 participants; 238 of them were male and 368 of them were female. As data collection tools, within the scope of Covid-19 precautions,“Demographic Information Form”,“Fear of Covid-19 Scale”,“Beck Anxiety Inventory”and“The Brief Resilience Scale”which were sent via e-mail were used. The collected data were evaluated by quantitative analysis methods using SPSS 26.0. For the analysis of the demographic data t-test and one-way ANOVA analysis was used. Pearson correlation analysis and simple linear regression were used to determine the relationship between fear of Covid-19, anxiety, and resilience. As a result of the analysis, it was determined that the fear of Covid-19 was significantly related to both the level of anxiety and the level of psychological resilience. Accordingly, it was found that the participants with high anxiety levels had a higher fear of Covid-19, while the participants with high psychological resilience had a lower fear of Covid-19. At the same time, it was determined that demographic data made a significant difference on dependent variables. Based on the results obtained, it is thought that both academic and operational studies aimed to increase psychological resilience may have a positive effect on overcoming the fear of Covid-19, as well as being beneficial in protecting the general mental health of the society.