Maksilla ve mandibuladaki gömülü üçüncü molar dişlerin maksiller sinüs ve mandibular kanal ile ilişkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship of impacted third molar teeth in maxilla and mandible with maxillary sinus and mandibular canal by cone BEAM computed tomography
- Tez No: 727356
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ BORAHAN
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Gömülü üçüncü molar dişlerin konumunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi, preoperatif cerrahi planlaması ve postoperatif komplikasyonların önlenmesi için gereklidir. Bu çalışmanın amacı gömülü maksiller ve mandibular üçüncü molar dişlerin maksiller sinüs ve mandibular kanal ile ilişkisinin yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivindeki 20 ile 86 yaşları arasında 577'si kadın 423'ü erkek olmak üzere 1000 hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntü kayıtları kullanılmıştır. Gömülü üçüncü molar dişlerin maksiller sinüs ile vertikal ve horizontal ilişkisi, mandibular kanal ile bukkolingual ilişkisi ve ikinci molar dişe göre açılanma ve derinlik ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: En sık görülen açılanma tipi maksillada vertikal (%49,5) iken mandibulada mezioanguler (%37,4) olarak bulgulanmıştır. İkinci molar diş ile yapılan derinlik sınıflaması tipine göre ise maksillada en sık Pozisyon B (%35,4), mandibulada Sınıf B (%43,4) olarak saptanmıştır. Maksiller sinüs ile vertikal ilişkide en sık Tip I (%40,3), horizontal ilişkide en sık Tip I olduğu görülmüştür. Mandibular kanal ile bukkolingual yöndeki ilişkide en sık apikalden (%51,4) geçtiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Accurate assessment of the position of impacted third molars is essential for preoperative surgical planning and prevention of postoperative complications. The aim of this study is to evaluate the relationship of impacted maxillary and mandibular third molars with the maxillary sinus and mandibular canal by comparing age and gender. Materials and Methods: In this study, cone beam computed tomography image recordings of 1000 patients, 577 female and 423 male, aged between 20 and 86, in the archive of Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology were used. Vertical and horizontal relations of impacted third molars with the maxillary sinus, buccolingual relations with the mandibular canal, and angulation and depth relations with respect to the second molar were evaluated. Results: The most common type of angulation was vertical (49.5%) in the maxilla, while it was found as mesioangular (37.4%) in the mandible. According to the type of depth classification made with the second molar tooth, the most common position was B (35.4%) in the maxilla and Class B (43.4%) in the mandible. It was seen that Type I (40.3%) was the most common in vertical relationship with the maxillary sinus, and Type I was the most common in horizontal relationship. It was observed that it most frequently passed from the apical (51.4%) in the relationship between the mandibular canal and the buccolingual direction.