Film Noir (Kara film)
Film Noir (Documentary film)
  1. Tez No: 727360
  2. Yazar: İSHAK ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Belgesel film görsel bir kitap gibidir. Sinemanın derinliği, kitapların engin bilgisi içinde insanları gezdiren bir rehberdir belgesel. Bu yüzden belgeseller içinde estetiği, tarihi ve bilimi bulunduran eşsiz bir hazinedir. Bu hazineyi geliştirip, çeşitlendirip ve zenginleştirip hem bugüne hem de yarınlara sunmak sanatçının bir vazifesidir. Bu belgesel filmde sinemanın önemli parçalarından biri olan Film Noir (Kara Film) türünü inceleyecek ve anlatacağız. Kara Film'de bütün diğer türler gibi sinemada çeşitli izler bırakmıştır. Bu izler çoğu zaman kalıcı olurken bazen de zamanın şartlarına uyarak yok olup gitmişlerdir. Kara Film'de bu değişimden etkilenen türlerden biri olarak dünya sinema tarihinde yerini almıştır. Yıllar içerisinde bazı değişimlere uğrasa da güçlü anlatım yapısı etkileyici görsel gücü sayesinde zamana direnmeyi başarmıştır. Bu direnişten güçlü bir şekilde çıkan Kara Film, bazen de başka türlerin içine girerek yeni anlamlar yeni söyleyişlerde çıkarmayı başarmıştır. Polisiye filmlerle başlayan hikayesi zaman içinde bilimkurguya hatta komediye kadar bile uzanmıştır. Bu yapıtların içinde de en az polisiye filmlerde ki kadar etkili anlatılar geliştiren Kara film sinemanın kadim türlerinden biri olmayı da başarmıştır.
Özet (Çeviri)
A documentary film is equal to a visual book. Documentary films are a guide that turn the depth of cinema and intimate knowledge of books into a journey for people, which is why they are unique treasures that contain aesthetic, history and science within themselves. It is a duty of an artist to develop, diversify and enrich this particular treasure and to present it to both today and the future. In this documentary, we will be discussing and explaining Film Noir, one of the most significant genres of documentary film. Just like every other genre, Film Noir has left its own marks on cinema. While most of these marks have become permanent, some of them died out due to the conditions of the their time. Film Noir has claimed its place in the history of the cinema as one of the genres that has been affected by these changes. Although it went through changes, it has withstood the test of time thanks to its strong manner of telling and and impressive way of visual expression. Film Noir, which survive this resistance strongly, has also managed to come up with new meanings and ways of expressions by diffusing through other genres. Its journey that began with detective films has continued with science fiction and even comedy. Film Noir, which came up with narratives as impressive as in detective films, has managed to become one of the ever-present genres of cinema.