Yansımalar
Repercussions
  1. Tez No: 727362
  2. Yazar: EVREN SAYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Filmde, kurmaca sinemada bir anı/günce'nin ele alınarak mekân ekseninde tutarlı bir durum senaryosuna dönüştürülüp sahneye taşınması ve bu yapılırken de anlatının Tarkovski'nin şiirsel sinemasına paralel lirik bir yapı üzerine kurulması tasarlanmıştır. Sinema sanatının kendinden önceki sanatlarla etkileşimi üzerinde durulmuş, özellikle mimari, renk, müzik, doğa ve kurgulanmış görsel bir zenginliğin izleyiciye sunulması hedeflenmiştir. Kadraj ve dekupajın estetik üzerindeki etkilerinin tayini ve kamera-objektif seçimindeki teknik detayların sinematografi üzerindeki estetik neticesi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the film, it is designed to focus on a memoir/diary in fictional cinema and turn it into a coherent situation scenario on the axis of space and move it to the stage, while constructing the narrative on a lyrical structure parallel to Tarkovski's poetic cinema. The interaction of cinema art with the arts before it was emphasized, especially architectural, colour, music, nature and a visual richness that was constructed were aimed to be presented to the audience. The determination of the effects of framing and decoupage on aesthetics and the aesthetic result of the technical details in camera-lens selection on cinematography were tried to be explained.