Ortaokul ve lise beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumlarının incelenmesi
Attitudes to distance education of examination of secondary and HİGH school physical education and sports teachers
- Tez No: 727363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Kilis ilinde görev yapan ortaokul ve lise beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitimine yönelik tutumlarının belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni ve araştırma grubu, Kilis ilinde görev yapan ortaokul ve lise beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapan 69 'i kadın, 49'u erkek toplam 118 öğretmenimiz yer almaktadır. Yapılan analizler sonucunda; öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutum alt ölçek boyutlarının; cinsiyetler açısından değerlendirildiğinde (p>0,05), eğitim düzeylerinin gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalarına göre değerlendirildiğinde (p>0,05), çalışılan kurumları karşılaştırmalarına göre değerlendirildiğinde (p>0,05), anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutum alt ölçek boyutlarının mesleki kıdemlerin gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalarına göre değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılığın olduğu görülmektedir (p˂0,05). Öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumların mesleki kıdemler arası farkların Scheffe testi sonucunda anlamlı bir farklılık görülmüştür (p˂0,05). Sonuç olarak elde edilen bulgular doğrultusunda uzaktan eğitimin beden eğitimi ve spor öğretmenleri üzerinde cinsiyet, öğrenim durumu ve görev aldığı okul türlerine göre tutumlarını etkilemediği, mesleki kıdemin ise yaş ile orantılı olarak, teknolojik ürünlere olan yatkınlıklarının daha üst seviyede olmasından dolayı, tutumlarının daha üst düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the attitudes of Secondary and High School Physical Education and Sports Teachers working in Kilis. The universe and research group of the study consists of 118 teachers, 69 female and 49 male, working as secondary and high school physical education and sports teachers in Kilis. As a result of the analyzes made; sub-dimensions of attitude towards distance education; when evaluated in terms of genders (p>0,05), when evaluated according to the between-group and in-group comparisons of education levels (p>0,05), When evaluated according to the comparisons of the institutions worked (p>0,05), no significant relationship was found. When the sub-scale dimensions of teachers' attitudes towards distance education are evaluated according to the inter-group and in-group comparisons of professional seniority, it is seen that there is a significant difference (p˂0,05). A significant difference was observed as a result of the Scheffe test of the differences between the professional seniority of teachers' attitudes towards distance education (p˂0,05). As a result, in line with the findings obtained as a result of this research, it was seen that distance education did not affect the attitudes of physical education and sports teachers towards students according to gender, educational status and school types. It can be said that the professional seniority of the teachers is at a higher level, since their inclination towards technological products is higher in proportion to their age.