Çölyak teşhisi için 0-5 yaş arası çocuklarda yapılmış olan serolojik test değerlerinin, daimi dişlerde görülen mine defektleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the serological test values for the diagnosis of celiac in children between 0-5 years and enamel defects in permanent teeth
  1. Tez No: 727372
  2. Yazar: DENİZ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BAKKAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Büyük azı ve kesici diş hipomineralizasyonu (BAKH), diş minesinin gelişimsel bir kusurudur. Birincil olarak birinci daimi azı dişlerinin minesini etkiler fakat, kesici dişleri de içerebilir. BAKH'ın nedeni hala belirsizdir ve yapılan araştırmalar, defekt ile ilişkili çevresel veya genetik kaynaklı olabilen çok faktörlü bir etiyolojiyi işaret etmektedir. Araştırmamızın amacı çölyak hastalığı (ÇH) teşhisi için 0-5 yaş arası çocuklarda yapılmış olan serolojik test değerlerinden biri olan doku transglutaminaz (tTG) IgA'nın, BAKH lezyonlarının varlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Polikliniği'ne ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne Ocak 2009 - Aralık 2019 tarihleri arasında ÇH şüphesiyle başvurup doku transglutaminaz (tTG) IgA serolojik testi yaptıran, Ocak 2004 ila Haziran 2019 doğumlu, muayene sırasında 6-18 yaş aralığında olan 54 çocuk hasta dahil edildi. Ağız içi muayene ve serolojik test sonuçlarına göre; BAKH ve/veya ÇH teşhis edilen 24 çocuk ile çalışma grubu ve BAKH ve ÇH'si olmayan 30 çocuk ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Ağız-diş muayenesine gelen çocukların klinik muayeneleri reflektör ışığı altında ayna ve sond yardımı ile dişler ıslak ve temizken yapıldı. Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihleri ve muayene tarihleri kaydedildi. ÇH ile ilişkili oral ve gastrointestinal semptomlar, serolojik test değerleri, intraoral muayene bulguları (dmft/DMFT indeksi) ve gelişimsel mine defektine sahip çocuklarda Aine'nin sınıflamasına göre BAKH lezyonları kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirilmiş ve normal dağılım göstermediği bulunmuştur. Normal dağılım göstermeyen niceliksel parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Fisher's Exact Ki-Kare testi ve Continuity (Yates) Düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Molar incisor hypomineralization (MIH) is a developmental defect of tooth enamel. It primarily affects the enamel of first permanent molars and may include incisors. The cause of MIH is still unclear and studies suggest a multifactorial etiology associated with the defect, which may have been due to an environmental or genetic origin. The aim of our study is to evaluate the relation of tissue transglutaminase (tTG) IgA, which is one of the serological test performed in children aged 0-5 years, with MIH lesions for the diagnosis of celiac disease (CD). This study was conducted depending on the data of 54 children, aged 6-18 years, who were born between Jan 2004 and June 2019. They were among the patients of Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Polyclinic and Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Pediatric Health and Diseases Clinic; between January 2009 and December 2019 who requested a tissue transglutaminase (tTG) IgA serological test for a suspicion of CD. A study group was formed with 24 children who were diagnosed with MIH and/or CD based on intraoral examination and serological tests, and a control group was formed with 30 children without MIH and/or CD based on intraoral examination and serological tests. The clinical examinations of the children who came to the oral-dental examination were performed under the reflector light, with the help of a mirror and probe, when the teeth were wet and clean. Name, surname, gender, date of birth and examination dates were recorded. Oral and gastrointestinal symptoms associated with CD, serological test values, intraoral examination findings (dmft/DMFT index), and MIH lesions were recorded according to Aine's classification in children with developmental enamel defects. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. The suitability of the parameters to the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests and it was determined that the parameters did not show normal distribution. Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups of quantitative parameters that did not show normal distribution. Fisher's Exact Chi-Square test and Continuity (Yates) Correction were used to compare qualitative data.