Narman yöresi karbonatlı bakır cevherlerinden asit liçingi ile bakırı çözmenin optimum şartlarının belirlenmesi ve bakır eldesi
- Tez No: 4303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum ili Narman yöresinden temin edilen cevherin % 4.58 bakır ihtiva eden -3.5 meş'lik fraksiyonu kullanılmıştır. Çalışma iki kısımdan ibarettir. Birincisin de cevher, sülfürik asit ile çözündürülmüş ve bakırı çözme nin optimum şartları belirlenmiştir. Deneylerde, sıcaklık, karıştırma hızı, katı-sıvı oranı, asit konsantrasyonu, za man ve tane irilimi parametre olarak seçilmiştir. tstatiksel tasarım yöntemlerine uygun olarak yapılan deney ler sonucunda, bakırı çözmenin optimum şartları şu şekilde tespit edilmiştir; sıcaklık oda sıcaklığı, karıştırma hızı: 300 devir dak, katı-sıvı oranı: 1/3, zaman: 90 dak., asit konsantrasyonu: % 4 ve tane iriliği: -3.5 meş dir. ikinci sinde, üç çözeltisinden metalik bakır elde edilmiştir. Bu işlemde, çözeltideki bakır amonyak ve kükürt dioksit kulla narak sülfit şeklinde çöktürülmüş, süzme işleminden sonra çökelek Asetonitrii-Su sisteminde çözündürülerek elde edi len Bakır (I) sülfat çözeltisinden aseto nitril'in distilas- yonu ile bakır toz halinde çöktürülmüştür. Elde edilen bakır % 99.2 saflıktadır. Bu çalışma laboratuvar çapında olup, pilot tesis uygulama sı yapılamadığından endüstriyel anlamda bir bilgi vermemek tedir. >. c. Kurulu Döî"~~
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY This research was carried out on the 3.5 mesh fraction of ore containing 4.58 % copper. The ore was taken from N'arman, a town in the province of Erzurum. The research consists of two parts: In the first part, the ore was dissolved with sulphuric acid, and thus the optimum conditions of copper dissolution were determined. In these experments, the tem perature, the stirring rate, the solid to liquid ratio, the acid concentration, the time and the particle size were se lected as parameters. As a result of the experiments con ducted by proper statistical methods, the optimum conditi ons of copper dissolution were determined as follows. The temperature : the room temperature; the stirring rate 300 rpm, the solid to liquid ratio: 1/3, time: 90 minutes, the acid concentration: 4 %., the particle size: 3.5 mesh In the second part, the metallic copper was obtained from the leach solution. In this process, the copper in the so lution was precipitated as sulphite by using ammonia and sulphurdioxide. After filtration, the precipitate was dis solved in acetonitril-water system, the copper in the form of powder was precipitated from the copper (I) sulphate be the distillation of aceto nitril. The copper produced was 99.2 % pure. Since this study was mainly a laboratory work not involving the application of a pilot installing, it does not supply any information in the field of industry.