Polisiklopropilakrilamid (PCPAm) tabanlı kriyojel sentezi
Polycyclopropylacrylamide (PCPAm) based cryogel synthesis
- Tez No: 727382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞÖLENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak Siklopropil Akrilamid (CPAm) monomeri sentezlenmiştir. Sentezlenen monomer kullanılarak ve oluşturulan jel ve çözelti reçeteleri ışığında PCPAm kriyojel ve hidrojelleri oluşturulmuştur. Yığın polimerizasyonuyla gerçekleşen bu reaksiyonlarda monomeri çözdürmek için saf su, çapraz bağlayıcı olarak N-N'-metilen bis akrilamid (MBAA), reaktif madde olarak N,N,N′,N′-Tetrametiletilendiamin (TEMED) ve polimerizasyonu başlatmak için Potasyum Persülfat (KPS) kullanılmıştır. Oluşturulan hidrojellerin belirlenen birkaç parametre koşulundaki davranışları incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Kriyojel deneyleri sonucu freeze drying cihazıyla dondurularak oluşturulan kriyojel köpüklerin ısı yalıtım kabiliyeti olup olmadığının görülmesi için su ve gliserin kullanılarak deneyler yapılmış ve ısıl iletkenlik deney düzeneği kullanılarak kriyojel köpüğün ısı iletim katsayısı hesaplanmıştır. Hem hidrojellerin hem de kriyojellerin karakterizasyonu için, FT-IR spektrumları, SEM, EDS, BET ve TGA analizleri yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily Cyclopropyl Acrylamide (CPAM) monomer was synthesized. PCPAm cryogels and hydrogels were formed in the light of the gel recipes and stock solutions using the synthesized monomer. In these reactions realized by bulk polymerization, distilled water to dissolve the monomer, N-N'-methylene bisacrylamide (MBAA) as a crosslinker, N,N,N',N'-Tetramethylethylenediamine (TEMED) as reagent and Potassium Persulfate (TEMED) to initiate polymerization (KPS) was used. The behavior of the formed hydrogels under the conditions of a few parameters was examined and the results were evaluated. In order to see whether the cryogel foams formed by freezing with a freeze-drying device as a result of cryogel experiments have thermal insulation abilities, experiments were carried out using water and glycerin, and the thermal conductivity of the cryogel foam was calculated using a thermal conductivity test setup. For the characterization of both hydrogels and cryogels, FT-IR spectra, SEM, EDS, BET, and TGA analyzes were performed and the results were interpreted.