Histerektomi yapılan ve histopatolojik inceleme sonucunda adenomyozis tanısı alan hastaların pre-operatif inflamasyon değerlerinin araştırılması
Retrospective investigation of the pre-operative inflammatory values of patients with A hysterectomy and diagnosis of adenomyosis as A result of histopatological examination
  1. Tez No: 727383
  2. Yazar: YASAMAN HAJIBABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızda histerektomi yapılan ve histopatolojik inceleme sonucunda adenomyozis tanısı alan hastaların pre-operatif serum inflamasyon değerlerinin (CRP, Prokalsitonin, CA125) seviyelerini değerlendirdik. Bu sayede adenomyozis klinik tanısında non-invazif ve pratik testlerin kullanımının tanıyı desteklemede katkısını araştırmayı amaçladık. Yöntem: 16.04.2021 tarihli ve 2021/3208 karar numaralı etik kurul onayı alındıktan sonra, retrospektif olarak Ekim 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran ve histerektomi yapılan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların pre-operatif serum inflamasyon değerleri (CRP, Prokalsitonin, CA125) değerlendirildi. Histopatolojik inceleme sonucunda adenomyozis tanısı alan hastalar çalışma grubu olarak alındı.Histopatoloji sonucu adenomyozis dışı diğer benign tanılar olan hastalar ise kontrol grubu olarak değerlendirildi.Hastaların pre-operatif serum inflamasyon değerleri (CRP, Prokalsitonin, CA125) karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan istatistiksel testler sonucunda adenomyozisli hastalarla kontrol grubunun demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Adenomyozisli hastaların serum CRP ve prokalsitonin değerleri kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı bir fark izlenmedi. Serum CA125 değeri kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p=0,046). Sonuç: CA125 değeri adenomyozisin ayırıcı tanısında yardımcı bir yöntem olarak kullanılabileceği konusunda umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we evaluated the pre-operative serum inflammation values (CRP, Procalcitonin, CA125) levels of patients who underwent hysterectomy and were diagnosed with adenomyosis as a result of histopathological examination. In this way, we aimed to investigate the contribution of the use of non-invasive and practical tests in the clinical diagnosis of adenomyosis to support the diagnosis. Materials and Methods: After obtaining the approval of the ethics committee with the decision number 2021/3208 dated 16.04.2021, patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, underwent hysterectomy between October 2020 and March 2021 were included in the study retrospectively. Pre-operative serum inflammation values (CRP, Procalcitonin, CA125) of the patients were evaluated. Patients diagnosed with adenomyosis as a result of histopathological examination were included as the study group. Patients with other benign diagnoses other than adenomyosis as a result of histopathology were considered by the control group. Pre-operative serum inflammation values (CRP, Procalcitonin, CA125) of the patients were compared. Results: As a result of the statistical tests, no statistically significant difference was found between the demographic characteristics of the patients with adenomyosis and the control group. When the serum CRP and procalcitonin levels of the patients with adenomyosis were compared with the control group, no significant difference was observed. Serum CA125 value was found to be higher than the control group (p=0.046). Conclusion: The CA125 value is promising that it can be used as an auxiliary method in the differential diagnosis of adenomyosis.