Özel beslenme danışmanlık ofisine başvuran yetişkin bireylerin yeme farkındalıkları ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mindful eating and eating attitudes in adults applying to nutrition counseling office
  1. Tez No: 727381
  2. Yazar: MİNE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, özel beslenme danışmanlık ofisine başvuran 18-65 yaş arası yetişkin bireylerde yeme farkındalığı ve yeme tutumlarını değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışma toplam 174 (126'si kadın, 48'i erkek) birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin demografik bilgilerine, sağlık bilgilerine ve beslenme alışkanlıklarına yönelik sorular ile Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ve Yeme Tutum Testinin (YTT-26/EAT-26) yer aldığı bir anket aracılığı ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada bireylerin % 44,8'i (K: %40,5; E: %56,3) BKİ sınıflamasına göre hafif şişman grubunda bulunmuştur. Kadınların ve erkeklerin YFÖ-30 puan ortalamaları sırasıyla 97,9±14,1 ve 95,4±15,3'dır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate eating awareness and eating attitudes in adults aged 18-65 years who applied to a nutrition consultancy office. This study was conducted on a total of 174 individuals (126 female, 48 male). The study data was conducted by the researcher through a questionnaire containing questions about demographic information, health information and nutrition habits of the individuals, Mindful Eating Scale (MEQ-30) and Eating Attitude Test (EAT-26) with face-to-face method. In the result of the study the individuals (F: 40.5%; M:56.3%) were 44.8% in the Pre-obesity range according to BMI classification. Average of MEQ-30 scores of women and men were 97.9±14.1 and 95.4±15.3, respectively (p>0,05).