Çocukluk çağı lösemilerinde kateter komplikasyonları
Catheter complications in childhood leukemias
- Tez No: 727407
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada çocukluk çağı lösemi hastalarına takılan santral venöz kateterlerin (SVK) kullanımı sırasında gelişen komplikasyonlar ve komplikasyonların gelişmesindeki risk faktörlerinin literatür ile karşılaştırmalı olarak ortaya koymak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı'nda 2010-2021 yılları arasında akut lösemi tanısı alan veya nüks yaşayan, 1 ay ile 18 yaş arasındaki 79 hastaya yerleştirilen SVK'lerde gelişen komplikasyonların retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Tüm hastalar yaş, cinsiyet, tanı, risk grubu, uygulanan SVK tipi, kateterin yerleştirildiği ven, kateterin boyutu, erken ve geç komplikasyonlar, laboratuvar parametreleri, komplikasyon gelişme zamanı, komplikasyon hızı, kateter çıkarılma nedenleri açısından değerlendirildi. Veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to present the complications that develop during the use of central venous catheters (CVC) inserted in childhood leukemia patients and the risk factors for the development of these complications, in comparison with the literature. Methods: This study was conducted in 79 patients between the ages of 1 month and 18 years who were diagnosed with acute leukemia or experienced relapse between 2010-2021 in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Department of Pediatric Hematology Oncology. The complications was evaluated retrospectively. All patients were evaluated in terms of age, gender, diagnosis, risk group, type of CVC applied, the vein in which the catheter was placed, the size of the catheter, early and late complications, laboratory parameters, complication development time, complication rate, and reasons for catheter removal. Data were evaluated with SPSS V.22.0 program in computer environment.