Katı atık düzenli depolama sahası inşaatı, işletimi ve maliyet analizi: Denizli Tavas katı atık düzenli depolama sahası örneği
Construction, operation and cost analysis of solid waste disposal storage field: Denizli Tavas solid waste storage site example
- Tez No: 727406
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AĞDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez çalışması kapsamında, Denizli Tavas Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda yapılan yapım ve işletim süreci maliyetleri detaylı olarak incelenmiştir. Genç bir depolama sahasında erken dönemde sızıntı suyu ve gaz oluşumu incelenmiştir. Düzenli Depolama Sahası maliyet çalışmalarında lot ve ön işlem tesisinin yapım maliyeti genel maliyetin yaklaşık % 60'ını oluşturmaktadır. Tesise kabul edilen atık miktarı 130 ton/gün'dür. İşletim maliyetini oluşturan bileşenler; tesiste bulunan araçların yakıt giderleri, taşıt amortismanı, mekanik ayrıştırma ünitesindeki ekipmanların amortismanı ve personel giderleridir. Bu kapsamda yıllık işletim maliyeti ile gelen atık miktarları göz önüne alınarak sahanın işletim sırasında ton başına maliyetler hesaplanmış ve günlük ortalama 42 TL/ton olduğu görülmüştür. Tesisin yapım maliyeti ile depolama sahasına kabul edilecek atık miktarı göz önüne alınarak m3 başına düşen yapım maliyeti 25,10 TL/m3 olarak hesaplanmıştır. Depolama sahasında oluşan LFG'nin ve sızıntı suyunun yönetimi için LFG miktarı, metan yüzdesi ve sızıntı suyu karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. LFG'in içerisindeki metan yüzdesinin ve LFG debisinin 7 ay boyunca saatlik alınan verilerin aylık olarak ortalamaları alınıp, yüzdelik olarak karşılaştırılmıştır. Metan gazı yüzdesi başlangıçta % 46,08 iken son yapılan ölçümde % 47,67 olarak belirlenmiştir. LFG miktarıda başlangıçta 140,43 m3/ay iken son yapılan ölçümde 267,18 m3/ay olarak belirlenmiştir. Debi miktarına bakıldığında gaz miktarındaki değişimin yaklaşık olarak % 90 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Düzenli depolama sahasının erken döneminde sızıntı suyu analizleri ayda iki kere yapılarak KOİ konsantrasyonu başlangıçta 11929,92 mg/l iken 10 ay sonunda 20550,4 mg/l çıktığı gözlemlenmiştir. BOİ konsantrasyonlarındaki değişim ise KOİ konsantrasyonları gibidir. Sızıntı suyunun kirlilik konstantrasyonlarının zamana bağlı olarak artmasının yanı sıra, konsantrasyonların iklimsel koşullardan etkilendiği de anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the construction and operation process costs carried out at Denizli Tavas Solid Waste Landfill Site were examined in detail. Leachate and gas formation were studied at an early stage in a young landfill. In Landfill cost studies, the construction cost of the lot and pre-treatment facility accounts for about 60% of the overall cost. The amount of waste accepted into the facility is 130 tons/day. The components that make up the operating cost are the fuel expenses of the vehicles located at the facility, vehicle depreciation, depreciation of the equipment in the mechanical separation unit and personnel expenses. In this context, taking into account the annual operating cost and the amount of waste coming in, the costs per ton were calculated during the operation of the site and it was seen that the average daily cost was 42 TL/ton. Considering the construction cost of the facility and the amount of waste to be accepted to the landfill, the construction cost per m3 was calculated as 25.10 TL/m3. LFG quantity, methane percentage and leachate characterization studies have been carried out for the management of LFG and leachate formed at the landfill. The percentage of methane in the LFG and the flow rate of LFG were averaged monthly and compared as a percentage of the data taken hourly for 7 months. While the percentage of methane gas was 46.08% at the beginning, it was determined as 47.67% at the last measurement. While the amount of LFG was 140.43 m3/month at the beginning, it was determined as 267.18 m3/month at the last measurement. When the flow rate is considered, it is observed that the change in the amount of gas increases by approximately 90%. Leachate analyses were performed twice a month in the early period of the landfill site and it was observed that the COD concentration was 11929,92 mg/l at the beginning and 20550,4 mg/l at the end of 10 months. The change in BOD concentrations is similar to COD concentrations. In addition to the fact that the pollution concentrations of leachate increase with time, it is also understood that the concentrations are affected by climatic conditions.