Uşak ilindeki evli kadınların kullandıkları iki farklı aile planlaması yönteminin çift uyumuna etkisi
The effect of two different family planning methods used bymarried women on couple harmony in Uşak province
- Tez No: 727423
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma evli kadınların kullandığı iki farklı aile planlaması yöntemi olan; erkek kondomu ve geri çekme yöntemlerinin çift uyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik - kesitsel olarak, Nisan 2020 – Nisan 2021 tarihleri arasında, Uşak/Eşme İlçe Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı tüm Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 250 kadın ile gerçekleşmiştir. Veriler Kişisel Araştırma Formu ve Çift Uyum Ölçeği olmak üzere 2 adet veri toplama formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise IBM SPSS Statistics 25.0 programında, Kolmogorov-Smirnov, Levene, Mann Whitney, Kruskal Wallis, DunnBonferroni Pearson'un χ2, Süreklilik düzeltmeli χ2 veya Fisher Freeman Halton testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is based on two different family planning methods used by married women; This study was carried out to examine the effects of male condom and coitus interruptus methods on couple compatibility. Material and Method: The research, analytically-cross-sectionally, was carried out with 250 women who applied to all Family Health Centers affiliated to Uşak/Eşme District Health Directorate between April 2020 – April 2021. Two data collection forms, namely Personal Research Form and Dyadic Adjustment Scale, were used. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov, Levene, Mann Whitney, Kruskal Wallis, Dunn-Bonferroni Pearson's χ2, Continuity corrected χ2 or Fisher Freeman Halton tests were used in IBM SPSS Statistics 25.0 program.