Polı̇kı̇stı̇k over sendromlu infertı̇l hastalarda koenzim Q10 kullanımının tüp bebek tedavisi sonucuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of coenzyme Q10 use on infertility patients with polycystic ovary syndrome on the outcome of IVF treatment
- Tez No: 727431
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Retrospektif olarak planlanan bu araştırma; Kayseri''de özel bir kadın ve doğum hastanesinde yaşları 27,3±3,9 yıl olan polikistik over sendromlu infertil 154 kadında Koenzim Q10 (IVF) sonuçlarına etkisinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmanın verileri 2019-2021 tarihleri arasında Kayseri'de bulunan özel bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde IVF tedavisi almış olan PKOS'lu hasta dosyalarından, elde edilmiştir. Hastalar IVF tedavisi öncesi bir ay süre ile 100 mg Koenzim Q10 kullananlar (n= 75) ve kullanmayanlar (n=79) olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Hastaların BKI, oosit kaliteleri, HbA1c düzeyleri, gebelik oluşumu ve canlı doğum gibi reprodüktif bulguları kaydedilmiş ve elde edilen veriler Mann Whitney U, Kikare ve Fisher Exact testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned retrospectively and it was conducted to investigate the effect of Coenzyme Q10 use on in vitro fertilization results in 154 infertile women with polycystic ovary syndrome, aged 27.3±3.9 years, in a private women's and maternity hospital in Kayseri. The data of this study were obtained from the files of patients with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) who received In Vitro Fertilization (IVF) treatment in a private Gynecology and Obstetrics Hospital in Kayseri between 2019 and 2021. The patients were examined in two groups, those who used 100 mg CoQ10 for one month before IVF treatment (n= 75) and those who did not (n=79). Reproductive findings of the patients such as oocyte quality, pregnancy formation and live birth were recorded and HbA1c levels, and, the obtained data were analyzed with Mann Whitney U, Chi-square and Fisher Exact tests.