Cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda tıbbi araca bağlı basınç yaralanması özelliklerinin ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of medical device-related pressure injury characteristics and risk factors in patients hospitalized in a surgical intensive care unit
- Tez No: 727430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tıbbi araca bağlı basınç yaralanması, hastaların tanı, tedavi ve izlemi sırasında kullanılan tıbbi araçların neden olduğu, kullanılan aracın şeklini alan, lokalize basınç yaralanmalarıdır. Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde hastaların izlem ve tedavisinde birçok tıbbi araç kullanılmaktadır. Bu durum cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yaralanma riskini arttırmaktadır. Bu araştırma; cerrahi yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda tıbbi araca bağlı basınç yaralanması özelliklerinin ve risk faktörlerininin belirlemesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemi, Ekim 2020-Mart 2021 tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi; cerrahi yoğun bakım 1, 2 ve kalp damar cerrahi yoğun bakım ünitesinde 3 günden uzun süre yatan 148 hastadan oluşmaktadır. Veriler, 3 bölümden oluşan; hastaların tanıtıcı özellikleri, risk faktörleri, tıbbi araca bağlı basınç yaralanması değerlendirme formuyla hastanın yatışından itibaren 24 saatlik arayla toplandı. Araştırmaya dahil edilen hastalardan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik hesaplar, Pearson- χ 2 testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi ve Binary (ikili) Lojistik Regresyon: Backward LR modeli kullanıldı. Araştırmada tıbbi araca bağlı basınç yaralanma oranının %38,2 olduğu ve en fazla basınç yaralanmasına trakeostomi bağının (%60) neden olduğu saptandı. Tıbbi araca bağlı basınç yaralanmaları ise en fazla Evre 2 (%53,5) olarak görüldü. Endotrakeal tüp, nazal kanül, varis çorabı, oksijen maskesi ve SpO 2 probunun 2. günden itibaren yaralanmaya neden olan araçlar olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Medical device-related pressure injuries are localized pressure injuries that take the shape of the tool used. They are caused by the medical devices used during the diagnosis, treatment and follow-up of patients. Many medical devices are used in the follow-up and treatment of patients in surgical intensive care units. This situation increases the risk of injury to patients hospitalized in this unit. The aim of this study was to determine characteristics and risk factors of medical device-related pressure injury in patients hospitalized in the surgical intensive care units. The sample of the descriptive study consisted of 148 patients hospitalized between October 2020-March 2021 in the Mersin University surgical intensive care unit 1, 2 and cardiovascular surgery intensive care unit for more than 3 days. Data collection tool consisted of three parts: patients' demographic characteristics, risk factors, and medical device-related pressure injury evaluation form. Data was collected within 24-hours after the patients' admission. Number and percentage calculations, Pearson-χ 2 test, Independent Sample-t test, Mann-Whitney U test, and Binary Logistic Regression: Backward LR were used to evaluate the data obtained from the participants. In this study, the percentage of medical device-related pressure injuries were 38.2% and the most pressure injury was caused by the tracheostomy fixation device (60%). Medical device-related pressure injuries were mostly seen as Stage 2 (53.5%). Endotracheal tube, nasal cannula, compression stockings, oxygen mask and SpO 2 probe were the tools that caused injury after the second day.