Stratejik insan kaynaklarında psikoteknik yöntemin iş performansı üzerindeki etkisi
The effect of psychotechnical method in strategic human resources on work performance
  1. Tez No: 727452
  2. Yazar: ECRİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada stratejik insan kaynaklarında psikoteknik yöntemin iş performansına etkilerini analiz ederek kurumdaki çalışanların performansına olumlu yönde etkisi olduğu görülmektedir. Psikoteknik yöntemin farkındalık yaratmak için bu tür testlere daha çok önem verilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Psikoteknik yöntem insanı çeşitli yönleri ile analiz etmeye fayda sağlayan özel bir sistem içerisinde toplanan davranışsal ölçüm tekniğidir. Kurumlar bu tekniği doğru ve etkin şekilde uygulayarak zaman kaybını azaltarak, iş süreçlerinde en yüksek verimliliği sağlayabilirler. Araştırmada Psikoteknik yöntemin iş performansı üzerindeki etkilerini ölçmek için 37 sorudan ve üç bölümden oluşan Yedili Likert ölçeğinin kullanıldığı bir anket kullanılmıştır. Anket iki kamu kuruluşunda çalışan, 350 kişiye uygulanmıştır. Anketler yapıldıktan sonra analiz sonuçlarında Psikoteknik yöntemin stratejik insan kaynaklarında iş performansı üzerinde doğrudan olumlu yani pozitif bir şekilde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, by analyzing the effects of psychotechnical method on job performance in strategic human resources, it is seen that it has a positive effect on the performance of the employees in the institution. It is aimed to create awareness of the psychotechnical method and to give importance to the tests. The psychotechnical method is a behavioral measurement technique collected in a special system that helps to analyze people in various aspects. By applying this technique correctly and effectively, institutions can reduce time loss and achieve the highest efficiency in their business processes. In order to measure the effects of the psychotechnical method on job performance, a seven-point likert scale consisting of 37 questions and three parts was used in the research. The questionnaire was applied to 350 people working in two public institutions. . In the results of the analysis after the surveys were made, it is seen that the psychotechnical method is directly positive on the job performance in strategic human resources.