Bireylerin aile arabuluculuğuna bakış açılarının çatışma çözüm stilleri üzerinden incelenmesi
Attitude towards family mediation in terms of conflict resolution styles
- Tez No: 727455
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda değişen toplum yapısı ile evlilik oranları azalırken boşanma oranlarının arttığı görülmektedir. Boşanma süreci eşler ve varsa çocukları için zorlayıcı olmakla birlikte taraflar çatışmalarını çözmekle ilgili sorun yaşadıkları için bu süreç içerisinde de birbirleri ile uzlaşmakta zorlanabilmektedir. Artan boşanma sayıları ile adli sistemdeki yoğunluğun artması, psikolojik olarak zor olan boşanma sürecinin uzaması, taraflar arası uzlaşmanın zorlaşması, alternatif uyuşmazlık yöntemlerinden arabuluculuğu gündeme getirmiştir. Arabuluculuk Türkiye'de sadece iş ve ticari uyuşmazlık alanlarında kullanılırken birçok ülkede aile hukukunda kullanılmaktadır. Aile arabuluculuğu, eşler için sağlıklı iletişim kurabilecekleri bir alan sağlamayı, boşanma sürecini ve sonrasını daha az çatışmalı hale getirmeyi amaçlayan ve tarafların anlaşmalı boşanmasını sağlayan bir uygulamadır. Arabuluculuğun temelinde uzlaşma ve yapıcı olma varken boşanma süreçlerinde de temelde çözülemeyen çatışmalar vardır. Bu bağlamda çalışmanın amacı çatışma çözüm stillerinin aile arabuluculuğuna bakış açısını etkileyip etkilemediğini saptamaktır. Çalışmanın örneklemini evli veya boşanmış kişilerden oluşan 375 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler; demografik bilgi formu, romantik ilişkilerde çatışma çözüm stilleri ölçeği ve aile arabuluculuğuna bakış anketi kullanılarak toplanmıştır. Evliliklerindeki çatışmalar karşısında olumlu ve yapıcı çözüm yolları kullanan bireylerin aile arabuluculuğuna yaklaşımlarının daha olumlu olduğu, dolayısıyla çatışma çözüm stillerinin aile arabuluculuğunu etkilediği bulunmuştur. Çatışma çözüm stillerinin aile arabuluculuğu üzerindeki etkisi, bu uygulamanın planlanması ve uygulanmasında bu alanda uzman kişilerin sürece dahil edilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the changing social structure in recent years, it is seen that while the marriage rates have decreased, the divorce rates have increased. Although the divorce process is challenging for the spouses and their children, the parties may have difficulties in reconciling with each other during divorce process as they have problems in resolving their conflicts. With the increasing number of divorces, the increase in the intensity of the judicial system, the prolongation of the psychologically difficult divorce process, the difficulty of reconciliation between the parties have brought mediation, one of the alternative dispute methods, to the agenda. While mediation is used only in the fields of business and commercial disputes in Turkey, it is used in family law in many countries. Family mediation is an application that aims to provide a space for spouses to communicate in a healthy way, to make the divorce process and aftermath less conflicting, and to ensure the mutual divorce of the parties. While reconciliation and being constructive are the basis of mediation, there are fundamentally unresolved conflicts in divorce processes. In this context, the aim of the study is to determine whether conflict resolution styles affect the perspective of family mediation. The sample of the study consists of 375 participants, who are married or divorced. Data; demographic information form, conflict resolution styles in romantic relationships scale, and family mediation view questionnaire. It has been found that individuals who use positive and constructive solutions in the face of conflicts have more positive approach to family mediation, and therefore conflict resolution styles affect family mediation. The effect of conflict resolution styles on family mediation shows the importance of involving experts in this field in the planning and implementation of this practice.