Örgütsel sinizm ve örgütsel adalet algısının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of organizational cynicism and perception of organizational justice on employee's organizational commitment
  1. Tez No: 727456
  2. Yazar: ÖZEN ORAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, örgütsel sinizmin ve örgütsel adaletin çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerine olan etkilerini incelemektir. Tez çalışması dahilinde yapılan anket çalışmasında çalışılan sektör ve mevki ayrımı yapılmamış olup, araştırma katılımcılarının beyaz yakalı ve ücretli çalışan grubundan olması tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında toplam 49 soruluk bir anket oluşturulmuştur. Yapılan anket sonucunda toplam 382 katılımcıdan geçerli cevap sağlanabilmiştir. Sonuçlar SPSS istatistik programı kullanılarak güvenilirlik, geçerlilik, korelasyon ve regresyon yöntemleriyle analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarında bağımsız değişkenlerden birisi olan Örgütsel Sinizm'in Örgütsel Bağlılık üzerindeki bire bir ilişkilerde negatif yönlü etkisi bulunduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın diğer bağımsız değişkeni olan örgütsel adaletin ise tüm alt boyutları ile örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. İki bağımsız değişkenin birbirleri üzerine ilişkisi incelendiğinde ise sinizmin adalet algısını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında yöneticilere ve araştırmacılara bazı tavsiyelerde bulunulmuş ve araştırmanın sonuçları ile ilgili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effects of Organizational Cynicism and Organizational Justice on the Organizational Commitment levels of employees. In the survey study conducted within the scope of the thesis, the sector and position discrimination was not made, it was preferred that the survey participants be from the white-collar and salary paid employee group. A survey of 49 questions was created within the scope of the research. As a result of the survey, valid answers were obtained from a total of 382 participants. The results were analyzed with reliability, validity, correlation and regression methods using SPSS statistical program. In the results of the research, it was concluded that Organizational Cynicism, which is one of the independent variables, has a negative effect on one to one relationships on Organizational Commitment. It was also concluded that Organizational Justice, which is the other independent variable of the research, positively affects Organizational Commitment with all its sub dimensions. When the relationship of the two independent variables on each other was examined, it was determined that cynicism negatively affected the perception of justice. In the conclusion part of the research, some recommendations were made to the managers and researchers and an evaluation was made about the results of the research.