Çocukluk çağı travması bildiren annelerin kendi çocuklarına olan duygusal istismar potansiyeli ve çocuk yetiştirme stilleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of mothers reporting a childhood trauma in terms of emotional abuse potential to their children and child-rearing styles
- Tez No: 727468
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın temel amacı çocukluk çağı travmaları bildiren annelerde, çocuklarını duygusal istismar etme potansiyeli ile çocuk yetiştirme stilleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. İstanbul'da yaşayan en az 3 yaşında çocuğu olan 372 anne bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Akkuş & Öztürk tarafından oluşturulan psikotarih temelli çocuk yetiştirme stillerini ve demografik bilgileri içeren“Görüşme Formu”ile“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ-28)”,“Kapsamlı Genel Ebeveynlik Anketi (CGPQ)”ve“3-6 Yaş Çocuğa Sahip Ebeveynlere Yönelik Duygusal İstismar Potansiyeli Ölçeği (DİPÖ)”olmak üzere dört adet veri toplama aracı yüz yüze olarak uygulanmıştır. Yapılan korelasyon ve regreasyon analizlerinin sonucunda CTQ-28 Total puanı ile DİPÖ Nedensel ve DİPÖ Önleyici puanları; CTQ-28 Total puanı ile CGPQ Total puanı, CGPQ Total puanı ile DİPÖ Nedensel ve DİPÖ Önleyici puanları arasında istatiksel açıdan anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapılan regreasyon analizleri sonucunda ise annelerin çocukluk çağı ruhsal travmalarının uyguladıkları çocuk yetiştirme stillerini; uyguladıkları çocuk yetiştirme stillerinin de çocuklarını duygusal istismar etme potansiyellerini istatiksel açıdan anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Sonuç olarak çocukluk çağı ruhsal travmalarının, ebeveynlerin çocuk yetiştirme stillerini etkilediği; çocuk yetiştirme stillerinin de dissosiyojenik bir ajan olarak duygusal istismar potansiyelini arttırdığı ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the relationship between the emotional abuse potential of their children and the parenting styles of mothers reporting childhood traumas. Participants were 372 mothers with children at least three years old living in Istanbul.“Interview Form”, which includes psychohistory-based child-rearing styles and demographic information, created by Akkuş & Öztürk,“Childhood Mental Trauma Questionnare (CTQ-28)”,“Comprehensive General Parenting Questionnaire (CGPQ)”and“Parents' Emotional Abuse Potentials Having 3-6-Year-Old Children Scale (EAPSP)”, were applied face-to-face. Collected data were analyzed by frequency-analysis, profile-analysis, regression-analysis and correlation-analysis. According to the analysis findings, significant correlations were found between total scores of CTQ-28 and causality scores of EAPSP and preventive scores of EAPSP, and between total scores of CTQ-28 and total scores of CGPQ, and total scores of CGPQ and causality scores of EAPSP and preventive scores of EAPSP. According to regression-analysis findings, mother's childhood psychological traumas were significant predictor of mother's parenting styles and parenting styles were significant predictor of potential of mothers to abuse their children. As a result, it can be stated that childhood traumas affect the child-rearing styles of parents; child-rearing styles also increase the potential for emotional abuse as a dissociative agent.