Çörek otunun(Nigella sativa) yapısı ve akciğerler üzerindeki antioksidan etkisi
Structure of black seed (ni̇gella sati̇va) and antioxidant plant on lungs
  1. Tez No: 727475
  2. Yazar: KÜBRA TAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nigella sativa , halk arasından bilinen adıyla çörekotu, genellikle Akdeniz kıyılarında yetişen otsu bir bitkidir. Son zamanlarda bitki antioksidanları yan etkilerinin az olması ve besin takviyesi olarak kullanılması sebebiyle sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Tüm zamanların bitkisi olan çörek otu (Nigella Sativa), insanlar tarafından sağlığı desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Timokinonun (TQ) yüksek antioksidan özelliğinden dolayı birçok hastalıkta yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan birçok çalışmada timokinonun (TQ) antimikrobiyal, antiinflamatuar, antikanser, antioksidan, antifibrotik, antihistaminik, hipoglisemik ve antidiyabetik etki gösterdiği ileri sürülmektedir. Timokinonun (TQ) toksik etkisi ancak çok yüksek dozlarda görülmektedir. Timokinon (TQ) yüksek biyolojik yapısı ve düşük toksisitesi sebebiyle dikkat çekmekte ve terapötik ilaçlara alternatif olabilmektedir. Çörek otu (Nigellasativa) bitkisi ve yağı asırlar boyunca, Afrika'da, Asya'da ve Ortadoğu'da; günümüzde ise Amerika ve Avrupa'da milyonlarca insan tarafından sağlığı desteklemek için kullanılmıştır. Bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otu tohumu yapısında bulunan vitaminler, etken maddeler ve önemli yağ asitleri nedeni ile bilim adamları tarafından tüketilmesi önerilen bir ürün olmuştur. Bu çalışmada, çörek otunun aktif bileşenlerinden biri olan timokinonun akciğerler üzerindeki antioksidan etkisinin kapsamlı değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nigella sativa, popularly known as black cumin, is a herbaceous plant that usually grows on the Mediterranean coast. Recently, plant antioxidants have become frequently preferred due to their low side effects and nutritional supplementation. Nigella Sativa, an all-time plant, has been used by people to promote health. Thymoquinone (TQ) is widely used in many diseases due to its high antioxidant properties. Many studies suggest that thymoquinone (TQ) has antimicrobial, antiinflammatory, anticancer, antioxidant, antifibrotic, antihistaminic, hypoglycemic and antidiabetic effects. The toxic effect of thymoquinone (TQ) is only seen at very high doses. Thymoquinone (TQ) attracts attention due to its high biological structure and low toxicity and may be an alternative to therapeutic drugs. Nigella (Nigella sativa) plants and oil for centuries in Africa, Asia and the Middle East today is by the United States and millions of people in Europe to promote health was a plant used and has been a material referenced in terms of health. As a result of scientific research, it was suggested that the seeds of vitamins, active substances and essential fatty acids should be consumed by scientists due to acid. In this study, it was aimed to comprehensively evaluate the antioxidant effect of thymoquinone, one of the active components of black cumin, on the lungs.