Suç coğrafyası açısından Nilüfer (Bursa)
Nilufer in terms of crime geography (Bursa)
  1. Tez No: 727511
  2. Yazar: OLCAY TAFLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ZAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Suç, dinamik ve çok boyutlu bir olgudur ve bu boyutların bir tanesi de coğrafyadır. Mekânın dizaynı ve planlaması suçun azalması ya da artmasına sebep olan önemli bir unsurdur. Dünyada üzerinde çalışılmış teoriler suç ve suçlu üzerinde mekânda ortak paydaların olduğunu söyler. İşte bu ortak paydalar Nilüfer için gerçekten geçerli midir ya da hangileri geçerlidir, geçerli değilse sebepleri nelerdir? Suçu engelleyen ve arttıran coğrafi unsurlar nelerdir, gibi soruların cevabını aranmıştır. Nilüfer ilçesinin arazi kullanım yapısına bakılarak Nilüfer Emniyet Müdürlüğünden, İl Jandarma komutanlığından, aldığımız veriler ve teoriler ışığında Nilüfer'de meydana gelen suçların özelliklerini dağılışını bu dağılışa etki eden faktörleri incelenmeye çalışılmıştır. Analizler sonucu ortaya çıkan sonuçlar suç için“suç tepeleri”(suçun çok olduğu yerler) ve "suç düzlükleri''(suçun az olduğu yerler) olduğunu ve bunun sebebinin ne olabileceği konularına nedenleriyle beraber ulaşılmaya çalışılmıştır. Konu aynı zamanda kriminolojinin de konusu olup yer yer kriminolojik çalışmalardan da faydalanılmıştır. Nilüferde ilk sırada, ikinci sırada, üçüncü sırada ve son sırada gelen suçlar suçlar tablo, grafik ve haritalarla aktarılmış. Çalışmada suçların nüfusa, şehirleşmeye ve arazi kullanım özelliklerine bağlı olarak en fazla hangi mahallelerde yoğunlaştığı gösterilmeye çalışılmıştır. Farklı suçlarda farklı coğrafyalar kullanılması suça göre mekân seçilmesi veya mekânın bazı fiziksel ve beşeri unsurlarının (arazi kullanım şekillerinin) suç işlenmesine belirleyici olduğunu gösterir. Bu fiziki çevre mekân bazen bar, disko, metruk binalar, terkedilmiş araçlar, kalabalık ortamlarken bazen de duvardan çitten korumadan yoksun alanlardır. Fakat suç üzerinde nüfusun demografik yapısı, arazi kullanım şekli, mevcut nüfusun çalışma ve yaşama şartları gibi çeşitli faktörler de etkilidir. Çalışmada kabul görmüş teoriler ışığında konu açıklanamaya çalışılmış. Fakat konunun henüz başındayken şunu da ifade edip kabul etmek gerekir ki sadece değineceğimiz teoriler Nilüfer'deki suç konusunu yüzde yüz aydınlatmayacaktır. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğu için suçun sebepleri daima aynı olmaz. Suçun coğrafi sebepleri olduğu gibi sosyolojik, psikolojik, ekonomik, antropolojik sebepleri de vardır. Böyle olmakla beraber konuyu coğrafi bakış açısı ışığında diğer bilim dallarıyla disiplinler arası yaklaşımla anlatmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime is a dynamic and multidimensional fact. One of these dimensions is geography. Designing a space is a contributing factor to crime levels. Theories that have been gone through in the world say that space provides something common for crime and criminals. Is it also valid for Nilufer? If it is, to which extend? If not, why? What are the geographical factors that prevent or increase crime? Answers to these questions were sought. Considering land use planning of Nilufer County, in the light of theories and data gathered from Nilufer Police and Gendarmerie, peculiarities and dispersion of the crimes that occurred in Nilufer were examined. Outcomes reached via analyses put forward that there are“crime hills”( crimes abound) and crime plains (crimes are scarce). The reasons for these were searched. As the subject also relates to criminology, studies in this field were also exploited. First, second, third and fourth (last) degree crimes in Nilufer were shown by graphics, maps and tables. Depending on population, urbanization and land using, it was shown in the study that on which neighborhoods crime concentrates. Using different places for different crimes and picking up places according to the crimes suggest that physical environment and human factors affect criminality. As well as bars, discos, crowded places, abandoned buildings and vehicles, fenceless and unprotected areas were taken as physical environments. However, land using, demographical formation, living and working conditions of the people also affect crime. The subject was explained in view of recognized theories. On the other side, it must be admitted that the theories to be dealt with are not sufficient to enlighten Nilufer's crime issue. Since man is a social creature, reasons to crime cannot always be the same. In addition to geographical ones, crime has sociological, pschycological, economic and anthropological reasons too. Be that as it may, the subject was handled in the light of geography with an interdisciplinary approach.