Reşat Nuri Güntekin'in Eski Hastalık, Ateş Gecesi, Değirmen romanlarının olay örgüsü, şahıslar kadrosu, zaman ve mekanbakımından incelenmesi
Reşat Nuri Güntekin's examination of Old Disease, Night of Fire, The Mill novels in accordance with the plot, the staff, time and space
  1. Tez No: 727512
  2. Yazar: SUAT YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde Reşat Nuri Güntekin'in olgunluk döneminde yazdığı“Eski Hastalık, Ateş Gecesi ve Değirmen”romanlarının olay örgüsü, şahıslar kadrosu, zamanı ve mekânı incelenmiştir. Eski Hastalık ve Ateş Gecesi romanlarında; merkezi kahraman etrafında gelişen bireysel ağırlıklı konular işlenir. Değirmen'de ise Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış dönemindeki zayıf bürokrasisinden bahsedilerek sosyal ve toplumsal bir konu ele alınır. Her üç romandada mekân olarak Anadolu'yu seçen yazar, kişilerin İstanbul ile olan bağlantısınıda koparmaz. Romanlarının konusu genellikle İstiklâl Savaşı yıllarında geçer. Karakterler arasında köylü-şehirli; eski-yeni; doğu-batı çatışmalarına yer verir. Buda esere heyecan ve canlılık katar. Reşat Nuri'yi tanıma açısından bu çalışmadaki eserler bizlere önemli bilgiler vermiştir. Güntekin, millî unsurlara ve değerlere önem veren, Millî Mücadele yıllarını da görmüş güçlü bir yazardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the plot, characters, time and place of the novels“Eski Hastalık, Ateş Gecesi and Değirmen”written by Reşat Nuri Güntekin in her maturity period were examined. In the novels Eski Hastalık and Ateş Gecesi; Individually weighted subjects that develop around the central hero are covered. In Değirmen, on the other hand, a social and social issue was discussed by mentioning the weak bureaucracy of the Osmanlı İmparatorluğu during its collapse. Choosing Anatolia as the setting in all three novels, the author does not break the people's connection with İstanbul. The plot of his novels usually takes place during the years of the war of Independence. Among the characters are peasant-urban; old New; includes east-west conflicts. This adds excitement and vitality to the work. In terms of getting to know Reşat Nuri, the works in this study gave us important information. Güntekin is a strong writer who gives importance to national elements and values and has seen the years of the National Struggle.