Yetişkinlerde mükemmeliyetçilik ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The intermediary role of psychological resilience in the relationship between perfectionism and psychological well-being in adults
- Tez No: 727510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı yetişkinlerde mükemmeliyetçilik ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü olup olmadığını açıklamaktır. Aynı zamanda; yetişkinlerin mükemmeliyetçilik, psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık ve düzen (Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Düzen Alt Ölçeği) düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyleri ve medeni duruma göre gösterdikleri farklılıkların incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya Niğde ilinde ikamet eden ve kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş üstü yetişkinler katılmıştır. Yetişkinlerden veri toplama aracı olarak; Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Connor-David Psikolojik Sağlamlık Kısa formu (CDPSÖ –KF ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin işlenmesi aşamasında sosyal bilimler veri analizi programı kullanılmış olup, Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı ve basit doğrusal regresyon ve YEM- bootstrap analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları mükemmeliyetçilik ile psikolojik sağlamlık ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığını ve psikolojik iyi oluş ile psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç düzen alt ölçeği, psikolojik sağlamlık ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişkinin olmasıdır. Aracılık modelinde psikolojik sağlamlığın, mükemmeliyetçilik ile psikolojik iyi oluş ilişkisinde aracılık rolünün olmadığını göstermektedir. Diğer aracılık modelinde psikolojik sağlamlığın, düzen alt ölçeği ile psikolojik iyi oluş ilişkisinde aracılık rolü üstlendiği görülmüştür. Bulgular ilgili alan yazın ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılmış olup, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to explain whether psychological resilience has the intermediary role in the relationship between perfectionism and psychological well-being in adults or not. Also, perfectionism, psychological well-being, psychological resilience and layout (Frost Multidimensional Perfectionism Layout Subscale) levels of adults are aimed to be analyzed the discrepancy they indicate according to age, gender, educational level and marital status. To the research, adults aged 18 and older who dwell in Niğde and who were selected with the method of snowball sampling have participated. As data collection tool in adults, Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), Connor-David Psychological Resilience Scale Short Form (CDRISC-SF), Psychological Well-Being Scale (PWBS) and Personal Knowledge Form prepared by the researcher were used. In the phase of data processing, the program of social sciences data analysis was used, and it was benefited from Pearson moments multiplying correlation coefficient, simple linear regression and YEM-bootstrap analyses. The research findings show that there is no meaningful relationship between perfectionism and psychological resilience or psychological well-being, but there is a statistically meaningful relationship between psychological well-being and psychological resilience. Moreover, another result obtained from research is that there is, also, a meaningful relationship between layout subscale, psychological resilience and psychological well-being. Psychological resilience in intermediacy model has no intermediary role in the relationship between perfectionism and psychological well-being. In the other intermediacy model, it is seen that psychological resilience plays an intermediary role in the relationship between layout subscale and psychological well-being. Findings are discussed in the light of relevant field and institutional framework, and some suggestions are made.