Üniversitelerin spor takımlarında yarışan öğrencilerin spora özgü başarı motivasyon düzeyleri ve genel öz yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of sports-specific success motivation levels and general self-efficiacy levels of students who have work in sports team of universities
  1. Tez No: 727513
  2. Yazar: YUNUS EMRE SUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK KALEMOĞLU VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı üniversitelerin spor takımlarında yarışan öğrencilerin spora özgü başarı motivasyonları ve genel öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma grubunu Ankara ilinde çeşitli üniversitelerde okuyan 139 kadın, 161 erkek ve 206'sı bireysel 94'ü takım sporcusu olan toplam 300 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”ve“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan verilerin analizinde, SPSS paket programı aracılığıyla bağımsız örneklem t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), öz yeterlik ve başarı motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi ve öz yeterliğin başarı motivasyonu üzerindeki etkisini incelemek için basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet değişkenine göre öz yeterlik ve başarı motivasyonu karşılaştırmasında öz yeterlik toplamı, başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutlarında puanlar erkek katılımcılar lehine yüksek olmasına karşın anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sınıf değişkenine göre öz yeterlik, başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Milli sporcu değişkenine göre öz yeterliğin karşılaştırılmasında milli sporcular lehine anlamlı sonuç bulunurken başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutlarında anlamlı fark görülmemiştir. Spor türü değişkenine göre öz yeterlik toplamında bireysel spor ile ilgilenenler lehine, başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutlarında takım sporu yapanlar lehine puanlar yüksek çıkmasına karşın anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Yaş değişkeni ile öz yeterlik, başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutlarında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Öz yeterlik, başarı motivasyonu toplamı ve alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiş olup, öz yeterliğin başarı motivasyonu toplamı, güç gösterme güdüsü ve başarısızlıktan kaçınma güdüsü alt boyutlarını pozitif yönlü yordadığı başarıya yaklaşma güdüsü alt boyutu üzerinde anlamlı bir rolü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak üniversiteli sporcuların yaşları arttıkça başarı motivasyonları ve öz yeterliklerinin de arttığı, genel öz yeterlik düzeyi yüksek sporcuların başarı motivasyonu toplamının da arttığı, milli sporcuların öz yeterlik düzeylerinin milli olmayan sporculara göre yüksek olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the sport-specific motivations for success and overall self-efficacy of students competing on college sports teams. The research group consists of a total of 300 student volunteers, 139 females, 161 males, and 206 individual and 94 team athletes studying at different universities in Ankara. 206 of the participants are interested in individual sports and 94 people are interested in team sports. The“Personal Data Form”, the“Sport-Specific Achievement Motive Scale”and the“General Self- Efficacy Scale”were used for data collection. In analyzing the data according to the purpose of the study, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) via SPSS package program, Pearson correlation analysis to examine the relationship between self-efficacy and achievement motivation, and simple linear regression analysis to examine the effects of self-efficacy on achievement motivation were used. The result of this study was that although the scores of total self-efficacy, total achievement motivation, and sub-dimensions were high in favor of male participants, no significant difference was found when comparing self-efficacy and achievement motivation according to the gender variable. With respect to the class variable, a significant difference was found in the total self-efficacy, achievement motivation, and sub-dimensions. While a significant result was found in favor of national athletes when comparing self-efficacy according to the national athlete variable, no significant difference was found in the sum of achievement motivation and its sub-dimensions. According to the sport variable, although the scores were higher in favor of those interested in individual sports in the sum of self-efficacy and in favor of those who participate in team sports in the sum of motivation to succeed and its sub-dimensions, no significant difference was found. The average age of the participants in our study was 21.23 years. A positive and significant relationship was found between the sum of age variables and self-efficacy, achievement motivation and their sub-dimensions. It was also found that there is a positive and significant relationship between the sum of variables self-efficacy, achievement motivation and their sub-dimensions. It was also found that self-efficacy does not play a significant role for the sub-dimension of motivation to approach success, while it positively predicts the sum of achievement motivation, motivation to perform, and motivation to avoid failure. As a result, it can be said that as college athletes age, their motivation to succeed and self-efficacy increase, the sum of motivation to succeed of athletes with high overall self-efficacy levels also increases, and the self-efficacy levels of national athletes are higher than non-national athletes.