COVID-19 pandemisinde testi pozitif çıkan bireylerin yalnızlık seviyeleri ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkide sosyal desteğin aracı rolünün incelenmesi
Loneliness and depression among individuals who tested positive for COVID-19 in Turkey: The role of perceived social support
- Tez No: 727533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Covid-19 pandemisi dünyada birçok kişiyi etkilemiş olup salgın haline gelmiştir. Ülkeler sınırlarını birbirlerine kapatmış ve bir izolasyona, zorunlu kapanmalara gidilmiştir. Bu dönemde testi pozitif olan bireyler kendilerini yalnızlık ruh haliyle bulmuşlardır ve onları depresyona getiren süreci de beraberinde getirmiştir. Yapılan literatür çalışmasında ilgili değişkenlerin birbirlerini etkilediği gözlemlenmiş olup kişinin sosyal bağlantılara sahip olmasının onu yalnızlık hali ve depresyon sürecinden çıkaracağına yönelik bulgular sunulmuştur. Amaç: Bu araştırma Covid-19 pandemisinde testi pozitif çıkan bireylerin geçirmiş olduğu izolasyon periyodunda kendilerini yalnız hissetme, buna bağlı olarak depresyon düzeylerinin artıp artmadığını, süreç içerisinde almış oldukları sosyal desteğin iki etken arasında modere rolünün olup olmadığını irdelemektedir. Yöntem: Bilgilendirilmiş Onam ve Rıza Formu ile Katılımcı Bilgilendirilmiş Onam ve Rıza Formu verilerek, katılacak bireylerin çalışma hakkında bilgilendirilmeleri ve katılım için gönüllülük esasına dayalı onamlarının alınımı sağlanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan ve katılımcıların demografik özelliklerinin sorgulandığı Sosyodemografik Bilgi Formu ile geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan UCLA-Yalnızlık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Çokboyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda yalnızlık, depresyon ve sosyal destek puanlarının Covid-19 durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir (p>.05). Sosyal desteğin yalnızlık ve depresyon üzerindeki aracı rolü ele alındığında anlamlı düzeyde farklılaşmadığı gözlemlenmiştir (p>.05). Sosyal destek aile alt boyutu puanlarının cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir (p.05). Yalnızlık puanlarının eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı gözlenmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The Covid-19 pandemic has affected many people in the world and has become an epidemic. Countries have closed their borders to each other and an isolation and forced closures have been made. In this period, individuals with a positive test found themselves in a state of loneliness and process that brought them into depression. In the literature study, it has been observed that the relevant variables affect each other, and the findings are presented that the person's social connections will heal him from the process of loneliness and depression. Purpose: This study examines whether individuals with a positive test in the Covid-19 pandemic feel lonely during the isolation period, whether their depression levels increase or not, and whether the social support they have received in the process has a moderating role between the two factors. Method: By giving the Informed Consent and Consent Form and the Participant Informed Consent and Consent Form, the individuals who will participate were informed about the study and their consent was obtained on a voluntary basis for participation. The Sociodemographic Information Form, which was created by the researcher and questioned the demographic characteristics of the participants, and the UCLA-Loneliness Scale, Beck Depression Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools in the study. The obtained data were analyzed with SPSS 25.0 program. Results: As a result of the analyzes, it was determined that the loneliness, depression and social support scores did not differ statistically according to the Covid-19 status (p>.05). Considering the mediator role of social support on loneliness and depression, it was observed that there was no significant difference (p>.05). It was determined that the social support family sub-dimension scores differed statistically significantly according to the gender variable (p.05). It was observed that the loneliness scores differed statistically significantly according to the education level (p.05).