The effect of tax perception on the macro economic factors of small and medium enterprises: A case of Uganda
Vergi algısının küçük ve orta ölçekli işletmelerin makro ekonomik faktörlerine etkisi
- Tez No: 727551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin vergilendirme ile brüt cirosu arasındaki ilişkiyi bilmek için yapılmıştır. ayrıca vergilendirmeden KOBİ'lerin brüt cirosuna ve ekonomik büyümeye kadar uzanan olumsuz etkiyi de inceledi. Araştırma hem nicel hem de nitel verilerin toplandığı bir ankettir. Birincil veriler anketler yoluyla ve ikincil veriler KOBİ'lerin mali kayıtlarından toplanmıştır. Çalışma, vergilendirme ve brüt ciro arasındaki ilişkiyi belirlemek için granger nedensellik analizi, ARDL sınır testi ve diğer çıkarımsal analizleri kullandı. Bulgular, vergilendirmenin küçük ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz etkilediğini, çünkü işletmeye yeniden yatırılacak olan tüm karların vergilendirme tarafından aşındığını ortaya koydu. Birincil verilerin bulguları, ankete katılanların %50'sinin vergilendirmenin işletmelerinin ayakta kalmasını büyük ölçüde etkilediğini, %31,25'inin ise vergilendirmenin işletmelerinin ayakta kalmasını orta derecede etkilediğini söylediğini göstermektedir. ARDL sınır testinin sonucu, 8.53'lük F istatistiklerini gösterir ve tüm anlamlılık düzeylerinde kritik sınır değerinden büyüktür. Bu, değişkenlerin %1, %5 ve %10 seviyelerinde eşbütünleşik olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bu, sonuçların Uganda'da ticari açıklık, brüt ciro üzerinden vergi, sermaye ve gayri safi yurtiçi hasıla arasında uzun vadeli bir bağlantı olduğunu gösteren üç eş bütünleşmeyi tasvir etmesini önerir. Granger nedensellik testinin sonucu, vergilendirmeden brüt ciroya %95 anlamlılık düzeyinde 0.0372 oranında statik olarak anlamlı bir negatif ilişki olduğunu göstermektedir. Vergi sistemlerinde, özellikle vergi oranlarıyla ilgili reformları içeren öneriler. URA (Uganda Gelir İdaresi) gibi vergi makamları tarafından vergi mükelleflerinin hassaslaştırılması da vergi yükünün azaltılmasına ve sektöre katılan girişimcilerin sayısının azaltılmasına yardımcı olur. URA yetkilileri tarafından mükelleflerin duyarlı hale getirilmesi, vergi eğitiminin düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtmektedir. URA ayrıca personelini vergi tahakkuk ve tahsilat yöntemlerinin yanı sıra vergi mükellefleriyle nasıl başa çıkılacağı konusunda da eğitmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to examine the linkage between the two variables which are taxation and gross turnover of businesses that fall under the category of small and medium-sized. It also examined the negative effect that runs from taxation to gross turnover of SMEs to economic growth. The paper used a survey as an instrument to gather primary data of qualitative and quantitative nature. Financial records of SMEs served as secondary data for the study. The study used granger causality analysis, ARDL bound test, and other inferential analyses to determine the relationship between taxation and gross turnover. The findings revealed that taxation negatively affects small and medium enterprises since taxation consumes the profits that could be set aside for reinvestment. The findings of the primary data showed that taxation does affect significantly the survival of small and medium enterprises by a response rate of 50% while 31.25% response rate indicated that taxation has a moderate effect on the survival of SMEs. The outcome for the ARDL bound test shows F-statistics of 8.53. It is at all levels of significance, as well as falls above the critical bound value. It means that the variables are co-integrated at 1%, 5%, and 10% levels. This recommends that variables such as trade openness, taxation on gross turnover, capital, and gross domestic product have a long-run relationship. The outcome of the Granger causality test indicated that variables like taxation and gross turnover have a negative relationship by 0.0372. it is statistically significant at 95%. Recommendations including; reformation of tax systems especially the ones relating to tax rates. Sensitization of taxpayers by the tax authorities like the Uganda Revenue Authority (URA). Also helps to reduce the burden of taxation and the decreasing number of entrepreneurs joining the sector. URA officers responsible for sensitization of taxpayers should carry out the exercise of tax education regularly. URA should equip its staff with the necessary skills when it comes to tax assessment and collection, as well as how to handle taxpayers