Çeşitli sosyoekonomik ve makroekonomik değişkenlerin yolsuzluk algısı üzerindeki etkileri: OECD'ye üye Avrupa ülkeleri için panel veri analizi
The impact of various socioeconomic and macroeconomic variables on perceived corruption: A panel data analysis for the Europen OECD countries
- Tez No: 605584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, literatür ışığında yolsuzluğun çeşitli belirleyicileri olarak, gelir eşitsizliği, kişi başına düşen GSYH, insani gelişme endeksi, kamu harcamaları ve mallar ve hizmetler üzerindeki vergiler (dolaylı vergiler) gibi çeşitli sosyoekonomik ve makroekonomik değişkenlerin yolsuzluk algı endeksi üzerindeki etkilerini OECD'ye üye Avrupa ülkeleri için sabit etkiler modelinin kullanıldığı bir panel veri analizi ile araştırılmaktadır. Bu çalışmanın ampirik bulguları, gelir eşitsizliği, kişi başına düşen GSYH, insani gelişme endeksi, kamu harcamaları ve dolaylı vergilerin istatistiksel olarak yolsuzluğun çeşitli belirleyicileri olduğuna işaret etmektedir. Bu analiz ile, kişi başı GSYH, insani gelişme endeksi ve mallar ve hizmetler üzerindeki vergilerin (dolaylı vergiler) yolsuzluk algı endeksi üzerinde pozitif etkileri olduğu (yani yolsuzluğu azalttığı) ve gelir eşitsizliği ve kamu harcamalarının yolsuzluk algı endeksi üzerinde negatif etkilerinin olduğu (yani yolsuzluğu arttırdığı) tespit edilmiştir. Bu çalışmayla, kullanılan veri seti ve kapsadığı ülkeler açısından yolsuzluk konusunda yapılan çalışmalara yeni bir boyut kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are to investigate the determinants of corruption, to test it empirically using a model that relates the economic and social determinants of corruption such as income inequality, GDP per capita, HDI-human development index, government final consumption expenditure and Tax on goods and services with the perception of corruption for European countries which are also Members of the OECD. In our empirical research we use a panel data approach – with a fixed effect model – that we estimate with the Eviews software. The empirical findings of this paper suggest that income inequality, GDP per capita, HDI, public expenditure and tax on goods and services are statistically significant determinants of corruption. With this estimation, we find out that GDP per capita, human development index and taxes on goods and services, ceteris paribus, have negative effects on corruption and that income inequality and general government final consumption expenditure have positive effects on it.