Türkiye'de bulunan diş hekimliği öğrencileri, diş hekimlerinin adli diş hekimliği konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of dentistry students and dentists' knowledge levels on forensic dentistry in Turkey
- Tez No: 727556
 - Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRA ÖZEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE TUĞÇE GÜRCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de bulunan diş hekimliği öğrencileri, diş hekimlerinin adli diş hekimliği konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yaşları 19 ile 73 arasında değişmekte olan toplam 406 diş hekimi ve diş hekimliği öğrencisine yüz yüze ve“Google Form”üzerinden anket yapılmıştır. Çalışmaya dahil olma kriterleri Türkiye'de yaşıyor olmaları ve çalışmaya katılmak için gönüllü olmalarıdır. Katılımcıların %52,7'si diş hekimliği eğitimi sırasında fakültede adli diş hekimliği dersi almıştır. %7,4'ü fakülteyi bitirdikten sonra adli diş hekimliği ile ilgili eğitim almıştır. Ülkemizde zorunluluğu olan dental arşiv ve kayıt bilincinin sorgulandığı anket çalışmamızda hekimlerin %18,2' si arşiv tutmamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine and compare the knowledge level of dentists in Turkey about forensic dentistry. A total of 406 dentists and dentistry students aged between 19 and 73 were surveyed face-to-face and via“Google Form”. The criteria for inclusion in the study were living in Turkey and volunteering to participate in the study. 52.7% of the participants were reported that they took a forensic dentistry course at the faculty during their dentistry education. 7.4% of them received training on forensic dentistry after graduating from the faculty. In our survey, which questioned the awareness of the obligatory dental archive and registration in our country, 18.2% of the physicians found that they did not keep archives.