Sosyal sorumluluk kapsamında işletmelerdeki rekreasyon etkinlikleri üzerine bir alan araştırması
A field study on recreation activities in enterprises within the scope of social responsibility
- Tez No: 727561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşletmeler; piyasa koşul ve şartlarında kendilerine yer bulabilmek, kimlik oluşturmak, rekabette üstünlük sağlamak, çalışanlarına aidiyet ve bağlılık kazandırmak, markalaşma ve saygınlık kazanmak gibi konularda fark yaratarak öne çıkabilmek için maddi-manevi çeşitli yatırımlar yapmaktadırlar. Bu yatırımların karşılığını almak istemeleri de gayet doğal bir durumdur. Ancak işletmelerin tercih edeceği proje, kampanya ve aktiviteler onların geleceğini etkileyebileceğinden dolayı bu konuda titiz ve hassas davranmaları gerekmektedir. İşletmeler özelinde yapılan bu araştırmada, işletme çalışanlarının, sosyal sorumluluk kapsamında kurumları bünyesinde yapılan ya da yapılması planlanan rekreasyon faaliyetlerini değerlendirmelerine yer verilmiştir. Anket uygulamasına dayalı olarak işletme çalışanlarının, görüş, arzu ve taleplerine yönelik sonuçlar detaylı bir şekilde analiz edilerek sunulmuştur. Anket sonuçları neticesinde; işletme çalışanlarının, rekreasyonel etkinliklere bakış açılarının olumlu yönde olduğu tespit edilmiş ve bu durumun çalışan verimliliğine pozitif katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses; They make various financial and moral investments in order to stand out. They do so by making a difference in issues they face such as finding a place for themselves in marketing conditions, creating an identity, gaining superiority through competition, gaining a sense of belonging and loyalty to their employees, branding and also gaining a respective prestige. This research is specifically made for business employees, this analysis is within the capacity of social responsibility, the evaluation of recreational activities that are done or planned to be done within their respected institutions are included for businesses to evalutate assesments completed by employee personel. Established by the survey application, the results and conclusions regarding the opinions, desires and demands of the employees were analyzed in detail and presented to management. As a conclusion of the survey; it has been determined that the prespective of the employees whom are employed at their respected enterprises react positively about recreational activities. It is conclusive that recreational activity contributes positively to the productivity of the employees.