Ortaklığın giderilmesi davası ve ortaklığın ihale yoluyla sona ermesi
Litigation for dissolution of the partnership and termination of the partnership by tender
- Tez No: 727560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN HÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ortaklığın giderilmesi davaları, paylı veya elbirliği mülkiyetine mal veya hakların, paydaşlar/ ortaklar arasındaki birlikte mülkiyet ilişkisini sonlandıran davalardır. Bu davaların çift taraflı olma niteliği itibariyle davacı ve davalı için aynı sonuçları doğurmaktadır. Bu özelliği nedeniyle ortaklığın giderilmesi davası diğer davalardan farklı usul işlemlerine tabidir. Ortaklığın giderilmesi davaları neticesinde aynen paylaşma ve satış yoluyla paylaşma olmak üzere iki şekilde karar verilmektedir. Aynen paylaşmaya ilişkin verilen karar koşulların uygun olması halinde malın paydaş sayısınca bölünmesi ve her bir parçanın bir paydaşa özgülenmesi şeklinde icra edilir. Öncelikli olarak aynen paylaşmanın mümkün olup olmadığı araştırılmalı, mümkün olmaması halinde satış yoluyla paylaşmaya karar verilmelidir. Özellikle konumuzun bütünlüğünü oluşturan ortaklığın giderilmesi davalarında satış yoluyla paylaşıma karar verilmesidir. Satış yoluyla paylaşmaya ilişkin verilen karar 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu atfıyla 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre yerine getirilmektedir. Satışa ilişkin usuller İİK'da düzenlenmiştir. Ancak çalışmamız esnasında yayımlanan 7343 Sayılı Kanun ile İİK'da bazı değişiklikler yapılmış ve özellikle ihaleye ilişkin önemli değişikliklere gidilmiştir. Çalışmamızda da bu değişiklikler dikkate alınmıştır. Ortaklığın giderilmesi davasında hüküm veren mahkemece satış için bir satış memuru atanır. Taraflardan birinin satış talebinde bulunması halinde satış memuru mükellefiyetler listesi hazırlanması, kıymet takdiri yaptırılması, artırma şartnamesi ve satış ilanının hazırlanması şeklinde sayılabilecek ihaleye hazırlık işlemlerini gerçekleştirir. Satış ilanında belirtilen zamanda ve belirtilen şartlarda ihale gerçekleştirilir. İhalenin hazırlık aşamasında veya ihale aşamasında bazı usulsüzlükler ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma karşın kanun ilgililere ihalenin feshini talep etme hakkı tanımıştır. İhalenin feshini gerektirir sebepler ve nitelikleri kanunda sınırlı olarak sayılmamış durumun özelliklerine göre ve hakkaniyete uygun şekilde belirlenmiştir. Bu belirlemede Yargıtay içtihatlarının etkisi büyüktür. İhalenin feshi sebeplerinden birinin bulunması halinde ihalenin feshini talep edebilecek ilgili sıfatına haiz kişi tarafından süresi içinde ihalenin feshi şikayet yoluyla istenebilir. İhalenin feshine karar verilmesi halinde taraflar açısından bazı sonuçlar doğurur. Bu sonuçlar malın ihale alıcısı adına tescil edilip edilmemesine/ ihale bedelinin paydaşlara ödenip ödenmemesine göre değişiklik arz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Paylaşma, Ortaklığın Giderilmesi Davası, Mülkiyet, İhale, İhalenin Feshi
Özet (Çeviri)
Litigation for the elimination of partnerships are cases that end the co-ownership relationship between shareholders or partners of movable or immovable property or rights, which are subject to shared or joint ownership. The nature of these cases as a two-way street has the same consequences for the plaintiff and the defendant. Due to this feature, the case for the elimination of the partnership is subject to different procedural procedures than other cases. As a result of the lawsuits for the elimination of the partnership, it is decided in two ways: sharing and sharing through sales. . The decision on sharing in the same way is carried out in the form of dividing the property by the number of stakeholders and specific to a stakeholder if the conditions are appropriate. First of all, whether it is possible to share in the same way should be investigated and if it is not possible, it should be decided to share it through sales. In particular, the elimination of the partnership that constitutes the integrity of our subject is the decision to share cases through sales. Decision on sharing through sales applied according to İİK attributable to HMK. The procedures for the sale are arranged to İİK. However, some changes have been made and significant changes have been made, especially regarding the tender to İİK with during our study published 7343 numbered law. These changes were also taken into account in our study. A sales officer is appointed for the sale by the court that ruled in the case of the dissolument of the partnership. If one of the parties requests a sale, the sales officer carries out the preparation of the tender, which can be counted as preparing a list of obligations, making appreciation of the assets, making an increase specification and preparing the sales announcement. Tender is carried out at the time specified in the sales announcement and under the specified conditions. Some irregularities may occur during the preparation or tender stage of the tender. In this case, however, the law has given the relevant people the right to request the termination of the tender. The reasons and qualifications that require the termination of the tender are determined according to the characteristics of the condition not counted as limited in law and in accordance with the fairness. Supreme Court case law has a big impact on this determination. If one of the reasons for the termination of the tender is found, the termination of the tender may be requested by the person with the relevant title who can request the termination of the tender within the period of time. If the termination of the tender is decided, it will have consequences for the parties. These results vary according to whether the property is registered on behalf of the tender buyer/ whether the tender price is paid to the stakeholders. KEY WORDS: Share, The Case for The Elimination of Partnership, Ownership, Tender, Termination of Tender