Terör saldırılarının bireylerin gündelik hayatına etkilerinin incelemesi: 10 Aralık 2016 Beşiktaş saldırısı örneklemi
  1. Tez No: 727564
  2. Yazar: HALE KINCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Terörizm belirli bir temsiliyeti olan simgesel nitelikteki kurbanların ardındaki esas kitleyi etkilemeyi amaçlayan bir suç eylemidir. Bu eylemlerin belirli bir yerinin ya da belirli bir zamanının olmaması, bireylerin savunmasız hissetmesine, suç mağduriyet korkusu geliştirmelerine ve gündelik hayatında bir takım değişiklikler yapmalarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, Spesifik olarak 10 Aralık 2016 Beşiktaş Terör Saldırılarına doğrudan veya dolaylı olarak tanık olan bireylerin yaşamları üzerindeki psiko-sosyal etkileri, toplumda oluşan güvensizlik, bireylerin terör mağduru olma korkusu, bireylerin günlük hayat pratiklerinde davranış değişikleri yapıp yapmadıkları incelenme amacıyla 250 bireye Virtüel Kartopu Örnekleme yoluyla anket uygulanmıştır. Bu çalışma özellikle bireylerin gündelik hayatlarındaki değişikliler ile mağdur olma korkusu kapsamında terörü ele almış olması ve uluslararası bir tehdit olan terörün psikolojik etkilerini incelemesi kapsamında önem arz etmektedir. Bu çalışmanın örnekleminin büyük çoğunluğu 25-34 yaş aralığında, lisans mezunu bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların %54,9'unun saldırı sonrası günlük hayatında davranış değişikliği yaptığı görülmüştür. Araştırma kapsamında yer alan katılımcının %41'i Beşiktaş terör saldırısından önce maçlara gitmekte olduğunu belirtmiştir. Fakat 10 Aralık 2016 terör saldırısı meydana geldikten sonra katılımcıların maçlara gitme oranında %30'lara kadar bir düşüş olduğu görülmektedir. Bununla birlikte katılımcıların %17,3'ünün hala davranış değişikliklerini sürdürmeyi tercih ettiği saptanmıştır. Bu araştırma örneklemin 40,8'i kadın katılımcılardan oluşmaktadır. Bu çalışmada kadın katılımcıların belirsizlik risk algısı, terörizm risk algısı ve terör saldırısı sonrası davranışsal değişiklik düzeyleri erkek katılımcılara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the general perspective of terrorism, it is a criminal act aimed at influencing the main audience behind the symbolic victims who have a certain representation. The uncertainity of a specific place or time for these attacks causes individuals to feel vulnerable, to develop fear of being victimized by crime, and therefore; to make some changes in their daily lives. In this study, a questionnaire was applied to 250 individuals who directly or indirectly witnessed the 10 December 2016 Beşiktaş Terrorist Attacks through Virtual Snowball Sampling in order to examine their insecurity in the society and the fear of being a victim of terrorism as well as to understand the psycho-social effects on the lives of individuals and whether they make behavioral changes in their daily life practices. The fear, horror and death that terrorist attacks cause victims to experience results in non-victims to become victims as well. The results of this study are important in terms of analyzing the changes in the daily lives of individuals, the fact that they deal with terrorism within the scope of the fear of being victimized and the psychological effects of terrorism as an international threat. The majority of the temple of this study consists of individuals between the ages of 25-34, undergraduate graduate and who have made changes in their daily life after the Beşiktaş attack. It was observed that 54.9% of the participants made behavioral changes in their daily life after the attack. 41% of the participants in the research stated that they had been to matches before the Besiktas terrorist attack. However, after the December 10, 2016 terrorist attack, there is a decrease in the attendance rate of participants to matches by up to 30%. In addition, it was found that 17.3% of the participants still prefer to october the behavior changes.40.8 of the sample consists of female participants. In this study, it was determined that female participants had higher levels of uncertainty risk perception, terrorism risk perception and behavioral changes after a terrorist attack compared to male participants.