Malign melanomda P-STAT3 ekspresyonu insidansı ve tümör mikroçevresi ile korelasyonu
The incidence of P-STAT3 expression in malignant melanoma and its correlation with tumor microenvironment
  1. Tez No: 727583
  2. Yazar: ARZU DOBRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZBEN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Malign Melanom en ölümcül cilt kanserlerinden biridir ve insidansı her geçen yıl artmaktadır. STAT3 birçok kanserde proliferasyon, metastaz, tümör ilişkili inflamasyon ve sağkalımla ilişkilendirilmiş bir transkripsiyon faktörüdür. Bu çalışmanın amacı, malign melanom hücrelerinde P-STAT3 ekspresyonu insidansını belirlemek, klinikopatolojik verilerle ve tümör mikroçevresinde bulunan hücrelerle ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2014- 2020 tarihleri arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Patoloji Bölümü'nde operasyon materyalinden malign melanom tanısı almış 69 hastanın materyali dahil edildi. Her olguya immunhistokimyasal olarak P-STAT3, CD138, CD56, CD4, ve CD8 boyaları uygulandı. P-STAT3 ekspresyonu, boyanma kuvveti ve boyanan hücre yüzdesi skorlanarak hesaplandı. Hesaplanan P-STAT3 skorunun prognostik parametrelerle ve tümör mikçevresinde bulunan hücrelerle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Olguların toplamda %44,9'unda (n=31) P-STAT3 ile boyanma izlendi. Olguların %18,8'i (n=13) skor 1, %17,4'ü (n=12) skor 2, %8,7'si (n=6) skor 3 düzeyindedir. Clark seviyesi IV ve V olan olgularda skor 2 ve skor 3 düzeyinde P-STAT3 ekspresyonu anlamlı olarak yüksek iken, Clark I ve II olan olgularda skor 1 düzeyinde ve negatif ekspresyon görüldü (p=0,048). Skor 3 düzeyinde ekspresyon görülen olgularda mitoz sayısı diğer olgulara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,039; p=0,004; p=0,0001). P-STAT3 ekspresyonu lenf nodu metastazı varlığı ile ilişkilidir (p=0,005). Diğer prognostik parametreler ile P-STAT3 arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Skor 2 ve 3 düzeyinde P-STAT3 ekspresyonu, orta ve şiddetli derecede CD138+ plazma hücrelerinin infiltrasyonu ile ilişkilidir (p=0,0001). P-STAT3 ile CD4+, CD8+ T lenfosit infiltrasyonu arasında ilişki saptanmadı. Skor 2 ve skor 3 düzeyinde P-STAT3 ekspresyonu görülen olgularda genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım anlamlı derecede düşüktür (sırasıyla p=0,0001; p=0,0001). Sonuç: Çalışmamızda P-STAT3 aktivasyonunun malign melanomda proliferasyon, lenf nodu metastazı ve sağkalımla ilişkili olduğu bulunmuştur. Yüksek Clark seviyesinde güçlü ekspresyon görülmesi adipositlerden salınan sitokinlerin bu aktivasyonda önemli olabileceğini düşündürmüştür. Ayrıca güçlü P-STAT3 ekspresyonu tümör mikroçevresinde bulunan CD138+ plazma hücre infiltrasyonu ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Malignant melanoma is known as the most lethal skin cancer and its incidence has increased significantly. STAT3 is a transcription factor which plays roles in cell proliferation, metastasis, tumor-promoting inflammation and survival. The aim of this stıudy was to determine the incidence of P-STAT3 in malignant melanoma, its association with clinicopathologic features and whether P-STAT3 influences the inflammatory cells in the microenvironment of melanoma. Materials and Methods: A total of 69 patients diagnosed with malignant melanoma in operation material at the SBU Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Pathology Department from 2014 to 2020 were included in the study. Immunhistochemical staining of P-STAT3, CD138, CD56, CD4 and CD8 was performed on each specimen. P-STAT3 expression was scored by the calculation of the intensity and the percentage of immunreactive cells. The association between P-STAT3 expression levels with prognostic parameters and immune cells within the microenvironment was evaluated. Results: Among 69 cases, P-STAT3 expression was observed in 31 (44,9%) cases. Thirteen cases (18,8%) was scored as scor 1, 12 cases (17,4%) as 2, 6 cases (8,7%) as 3. Cases with scor 2 and 3 P-STAT3 levels was associated with Clark level IV and V, as negative and scor 1 expression showed an association with Clark level I and II (p=0,048). Number of mitosis was significantly higher in cases with scor 3 level of expression (respectively p=0,039; p=0,004; p=0,0001). P-STAT3 was associated with lymph nodal metastasis (p=0,005). Other prognostic parameters were not associated with P-STAT3 expression levels. Score 2 and 3 level of expression was associated with intermediate and high levels of infiltration with CD138+ plasma cell (p=0,0001). P-STAT3 was not associated with CD4+ and CD8+ T lymphocyte infiltration. Scor 2 and 3 levels of P-STAT3 expression were associated with reduced overall and disease free survival (respectively p=0,0001; p=0,0001). Conclusion: In this study, P-STAT3 activation appeared to be associated with cell proliferation, lymph node metastasis and survival in patients with malignant melanoma. High levels of P-STAT3 expression in cases with high Clark level suggests that cytokines secreted by adipocytes may play a role in P-STAT3 expression. Besides high P-STAT3 expression is associated with CD138+ plasma cell infiltration in the tumor microenvironment.