İnsülin direncinin lenfosit morfolojisi üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of insulin resistance based on lymphocyte morphology
  1. Tez No: 727582
  2. Yazar: SEDA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ECE ORDUERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BÖRKÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lenfatik sistem; hücreler, dokular ve düzenleyici mekanizmalardan oluşan ve vücudun immün sistemini düzenleyen bir sistemdir. Lenfositler, vücutta immün cevap oluşturmada aktif rol oynayan ana bileşenlerdir. Lenfositler, aktif formlarına göre küçük, orta ve büyük olmak üzere üç grup olarak belirlenir. Lenfosit sayısındaki azalma vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin düşük olması anlamına gelir. Lenfosit sayısı ve çapındaki artış ise hastalıklara karşı metabolizmanın immün sistemi uyarması ile gerçekleşir. İnflamasyon, bozulmuş glukoz toleransı, dislipidemi ve hipertansiyon gibi metabolik sendrom bileşenleri ile ilişkilidir. Obezite ve diyabet prevalansının artışı ile paralel olarak metabolik sendromun prevalansı da gün geçtikçe artmaktadır. Metabolik sendromun gelişiminde majör patojenik role sahip olan insülin direnci, insüline duyarlı organlarda insülinin beklenen biyolojik etkisinden daha azını gösterme halidir. İnflamasyon durumunda metabolik sendromun artması insülin direnci oluşma riskini artırmakta ve lenfosit sayısında değişikliğe neden olmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmanın amacı, insülin direnci olan ve insülin direnci olmayan bireylerde lenfosit büyüklükleri arasındaki farklılıkların araştırılması olarak belirlenmiştir. Analizlerin gerçekleşmesi için bireylerden alınan kan örneklerinin biyokimyasal taramalarının karşılaştırılması ve istatistiksel verilerin kan yayma preparatlarında histolojik lenfosit morfolojik değerlendirmelerinin yapılması sağlanmıştır. Çalışmaya Biruni Üniversitesi endokrin kliniğine başvuran 20-70 yaş arasındaki yetişkin bireyler dahil edilmiştir. Belirlenen parametreler bağımsız iki grupta karşılaştırılarak tablo ve grafik şeklinde sunulmuştur. Tüm istatistiksel analizler R yazılımı / programlama (sürüm 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak lenfosit sayısı, nötrofil, bazofil, eozinofil, insülin açlık, HDL-K, MCHC, RDW-SD parametrelerinde önemli bir fark bulunmuştur (p0,05). Tüm bu bilgiler doğrultusunda, lenfosit tiplendirilmesinin ileri çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lymphatic system; It is a system composed of cells, tissues and regulatory mechanisms that regulates the body's immune system. Lymphocytes are the main components that play an active role in creating an immune response in the body. Lymphocytes are classified into three groups according to their active forms: small, medium and large. A decrease in the number of lymphocytes means that the body's resistance to infections is low. The increase in the number and diameter of lymphocytes occurs when the metabolism stimulates the immune system against diseases. Associated with metabolic syndrome components such as inflammation, impaired glucose tolerance, dyslipidemia, and hypertension. In parallel with the increase in the prevalence of obesity and diabetes, the prevalence of metabolic syndrome is increasing day by day. Insulin resistance, which has a major pathogenic role in the development of the metabolic syndrome, is the state of showing less than the expected biological effect of insulin in insulin-sensitive organs. In the case of inflammation, the increase in metabolic syndrome increases the risk of insulin resistance and causes a change in lymphocyte count. In line with this information, the aim of the study was to investigate the differences between lymphocyte sizes in individuals with and without insulin resistance. In order to carry out the analysis, the comparison of the biochemical scans of the blood samples taken from the individuals and the histological lymphocyte morphological evaluations of the statistical data in the blood smear preparations were provided. Adult individuals between the ages of 20-70 who applied to the Biruni University endocrine clinic were included in the study. The determined parameters were compared in two independent groups and presented in the form of tables and graphics. All statistical analyzes were evaluated using R software / programming (version 3.6.2 (2019-12-12) - CRAN). As a result, a significant difference was found in lymphocyte count, neutrophil, basophil, eosinophil, insulin fasting, HDL-K, MCHC, RDW-SD parameters (p0,05). In line with all this information, it is thought that lymphocyte typing will contribute to further studies.