Diş hekimlerinin çocuk hastalara karşı tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and behaviors of dentists towards pediatric patients
- Tez No: 727588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN AKSU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de çocuk diş hekimleri ve pratisyen diş hekimlerinin çocuk hastalara karşı tutum ve davranışlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Türkiye'de özel ya da devlet kurumunda çalışan diş hekimleri ve çocuk diş hekimleri dâhil edildi. Çalışmada diş hekimliği fakültesinden mezun olan ve herhangi bir uzmanlık/doktora eğitimi almamış kişiler diş hekimi grubunu, çocuk diş hekimliğinde uzmanlık/doktora eğitimine devam eden ya da eğitimini tamamlamış diş hekimleri de çocuk diş hekimi grubunu oluşturmaktadır. Çalışmada standart tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde) kullanıldı. Diş hekimi ve çocuk diş hekimlerinin anket sorularına verdikleri cevapların karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Diş hekimlerinin %83.5'inin çocuk hastaların tedavisini yaptığı, çocuk hastaların tedavisini yapmayan diş hekimlerinin (%16.5) ise daha çok mevcut performans sisteminden ve çocuk hastaları tedavi etmenin daha zor olmasından dolayı tedavi yapmadıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to evaluate the attitude and behaviors of Dental Practitioners compared to Pediatric Dentists towards pediatric patients in Turkey. Material and Method: Dentists and Pediatric Dentists working in private or public institutions in Turkey were included in the study. In the study, the dentists who graduated from the Faculty of Dentistry and did not have any specialty/doctoral training constitute the dentist group, and the dentists who continue or have completed their specialty/doctoral education in Pediatric Dentistry constitute the Pediatric Dentist group. Standard descriptive statistics (mean, standard deviation, number and percentage) were used in the study. Chi-square test was used to compare the answers given by dentists and pediatric dentists to the survey questions. Results: It was determined that 83.5% of the dentists treated pediatric patients, while the dentists (16.5%) who did not treat pediatric patients did not treat them mostly because of the current performance system and because it was more difficult to treat pediatric patients.