Kök değerler temelli Youtube dijital öykülerinin tematik içerik analizi
Content analysis of Youtube digital stories based on root values
- Tez No: 727587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada kök değerler temelli Youtube dijital öykülerinin içerik özellikleri (başlığı, yayınlandığı yıl, türü, ögeleri, yazılım türü, kapsamı) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2012-2021 yılları arasında yayınlanmış 173 kök değerler temelli Youtube dijital öykü videosu tespit edilmiş ve“Dijital öykü inceleme matrisi”ile içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, dijital öykülerinin çoğunluğun başlığında kök değer türünü içerdiği ve 2018 ve 2020 yıllarında yayınlandığı ve dijital öykü türü olarak bilgilendirici veya öğretici öykü türlerinin tercih edildiği tespit edilmiştir. Dijital öykünün ögeleri bakımından ise çoğunluğunun üçüncü şahıs bakış açısına ve duygusal içeriğe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Dijital öykülerin çoğunluğunun vatanseverlik, sorumluluk ve yardımseverlik değerleri kapsamında hazırlandığı görülmüştür. Benzer araştırmalarda farklı sosyal medya ağlarında ve farklı değerler temelli dijital öyküler ele alınarak yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the YouTube digital stories based on root values in terms of content characteristics (title, year of publication, type, elements, software type, scope). For this purpose, YouTube digital story videos based 173 on root values published between 2012-2021 were determined and content analysis was made with the“Digital story review matrix”. As a result of the research, it was determined that the majority of the digital stories included the root value type in the title and were published between 2018-2020, and informative or instructive story types were preferred as the digital story type. In terms of the elements of the digital story, it was revealed that the majority of them had a third-person perspective, emotional content. In addition, it was seen that the majority of the digital stories were prepared within the scope of patriotism, responsibility and benevolence values. Similar studies can be conducted on different social media networks and by considering digital stories based on different values.