Klasik konjenital adrenal hiperplazili adolesan kızlarda saldırganlık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of aggression level in adolescent girls with classic congenital adrenal hyperplasia
- Tez No: 727612
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Konjenital Adrenal Hiperplazi (KAH) adrenal bezde mineralokortikoid, glukokortikoid ve seks steroidlerin sentezi için gerekli enzimlerden birinin kalıtsal eksikliği ve fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan, otozomal resesif kalıtım gösteren hastalıklardır. En sık nedenleri 21 hidroksilaz (21OH) ve 11 beta hidroksilaz (11βOH) eksikliğidir. Ağır form olan klasik KAH'da antenatal androjen maruziyetine bağlı dış genitalya ve beyinde virilizasyon meydana gelmektedir. Androjenlerin beyin virilizasyonuna etkisinin davranışlara nasıl yansıdığı ile ilgili çalışmalar az olup, adolesan döneme odaklanan bir çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Çalışmamızda 21OH ve 11βOH eksikliğine bağlı klasik KAH'lı adolesan kızlarda saldırganlık düzeyinin değerlendirilmesi ve saldırganlığa etki edebilecek hastalık ile ilgili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 21OH eksikliği ve 11βOH eksikliğine bağlı klasik KAH tanısı alan 13-20 yaş aralığındaki adolesanlar dahil edildi. Klasik KAH tanılı 20 kız, 20 erkek hasta ile aynı yaş grubundan 20 sağlıklı kız ve 20 sağlıklı erkek çalışmaya alındı. Grupların saldırganlık düzeyini değerlendirmek amacıyla 'Buss Perry Saldırganlık Ölçeği' kullanıldı. Ölçek tüm adolesanlara aynı araştırmacı tarafından yüz yüze uygulandı. Buss Perry Saldırganlık Ölçeği fiziksel saldırganlığı, düşmanlık, düşmanlık öfke, sözel saldırganlığı ölçen 4 alt gruptan oluşmaktadır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Shapiro-Wilk testinden yararlanıldı. Ölçek puanlarının gruplar arasındaki karşılaştırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanıldı. Sürekli verilerin iki grupta karşılaştırılmasında normal dağılıma uyan verilerde t testi, normal dağılmayan verilerde Mann Whitney U testi kullanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare ve Fisher's Exact test kullanıldı. Ölçek puanları ile sürekli veriler arasındaki ilişkiler Pearson/Sperman's Korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital Adrenal Hyperplasia (CAH) is an autosomal recessive disease that occurs as a result of hereditary deficiency and dysfunction of any of the enzymes required for the synthesis of mineralocorticoids, glucocorticoids and sex steroids in the adrenal gland. The most common causes are 21 hydroxylase (21OH) and 11 beta hydroxylase (11βOH) deficiency. Clinical findings appear according to the degree of enzyme deficiency. In the severe form of classic CAH, virilization occurs in the external genitalia and brain due to antenatal androgen exposure. There are few studies on how the effects of androgens on brain virilization are reflected in behaviors but there is no study done on this subject during adolescent period. Aim: Our study was aimed to evaluate the level of aggression in adolescent girls with classical CAH due to 21OH and 11βOH deficiency and to investigate the disease-related factors that may affect aggression. Material & Methods: Adolescents aged 13-20 years who were diagnosed with classical CAH due to 21OH deficiency and 11βOH deficiency were included in the study. In addition to 20 female and 20 male patients with classical CAH, 20 healthy girls and 20 healthy boys from the same age group were included as control group in this study. The Buss Perry Aggression Scale was used to evaluate the aggression level of the patient and healthy control groups. The scale was administered to all adolescents face-to-face by the same researcher. The Buss Perry Aggression Scale consists of four sub-groups that measure physical aggression, verbal aggression, feelings of hostility and angry behaviors. The Shapiro-Wilk test was used for confirmation of datas in this study compare to the normal distribution. One-way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare the scale scores between the groups. In the comparison of continuous data in two groups, the t-test was used for data with normal distribution, and the Mann Whitney U test for data without normal distribution. Chi-square and Fisher's Exact tests were used for group comparisons (cross tables) of nominal variables. Relationships between scale scores and continuous data were evaluated with Pearson/Spearman's Correlation coefficient.