Esenler ve Başakşehir'in katı atık karakterizasyonunun incelenmesi
Investigation of the solid waste characterization of Esenler and Başakşehi̇r
- Tez No: 727634
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada kentleşme, nüfus ve gelişen ekonomi hızla arttıkça, oluşan atığın çeşidi ve içeriği artmakta ve çevreye gittikçe zarar vermektedir. İnsanoğlunun ihtiyacı sınırsızdır. İnsanoğlunun ihtiyacını karşılamak için doğal kaynakların kullanılması gerekmektedir. Doğal kaynakların kullanılması ve üretilen malzemedeki nihai atık, insanları ve çevreyi ciddi manada rahatsız etmektedir. Üretim ve pazarlama süreçlerinde atık üretimini en aza indirgemek, doğal kaynakların kullanılma yüzdesini düşürmek, tüketim sürecinde atık oluşumunu minimize etmek ve ortaya çıkan atıkların da en üst düzeyde geri kazanımını gerçekleştirmek çevre için gerekli olan bir davranıştır. Yapılacak olan bu davranışla birlikte atıkların ekonomik bir girdiye dönüştürülmesi, yani“sürdürülebilir atık”yönetimini gerçekleştirmek dünyada öncelikli bir politika olarak benimsenen“sürdürülebilir kalkınma”yaklaşımını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As urbanization, population and developing economy rapidly increase in the world, the type and content of the waste is increasing and it is increasingly damaging the environment. Human needs are unlimited. It is necessary to use natural resources to meet the needs of human beings. The use of natural resources and the final waste in the produced material seriously disturb people and the environment. Minimizing waste generation in production and marketing processes, reducing the percentage of use of natural resources, minimizing waste generation in the consumption process, and achieving the highest level of recycling of the resulting waste are behaviors necessary for the environment. With this behavior to be done, the transformation of waste into an economic input, that is, the realization of“sustainable waste”management, has revealed the“sustainable development”approach, which is adopted as a priority policy in the world.