İdare tarafından mal edinme yöntemi olarak kullanılan terk uygulaması
Abandonment implementation used as a method to acquire property by the administration
  1. Tez No: 727635
  2. Yazar: ÖZLEM KARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla taşınmaz ihtiyacının karşılanması için İdarenin sahip olduğu kamu gücü ve ayrıcalıkları kapsamında farklı mal edinme yöntemleri bulunmaktadır. İdarece re'sen yerine getirilen mal edinme yöntemlerinden farklı olarak, terk uygulaması ile İdare taşınmaz sahibi ile anlaşma yoluna gitmekte, bu şekilde malik mülkiyetinden karşılığında herhangi bir bedel almadan vazgeçmektedir. Çalışma kapsamında, bu şekilde ortaya çıkan yeni bir mal edinme yaklaşımı olarak ele aldığımız terk uygulamasının hukuki niteliğinin ve uygulanacak hukuki rejiminin ortaya konularak, sonuçları bakımından ele alınması amaçlanmıştır. Konuyla ilgili verilerin ortaya konulabilmesi bakımından yargı kararları, doktrin ve mevzuattan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different property acquiring methods within the scope of the public power and privileges that the Administration benefits for meeting with the need for immovable in order to perform public services. Differently from the ex officio property acquisition methods performed by the Administration, with abandonment implementation Administration resorts to reach an agreement with the property owner, and therefore property owner waives without receiving any remuneration. Within the scope of the study, the aim is to present the legal characteristic of and the legal regime to be applied for the abandonment implementation which we approached as a new property acquiring method arising as such, and to approach it in terms of its results. Judicial decisions, doctrine and legislations are used in order to present data related to the subject.