Rotator kaf lezyonu olan hastalarda nöromusküler elektrik stimülasyonunun, ağrı, fonksiyon, izokinetik omuz rotator kuvvet ve kas mimarisine etkisi
The effect of neuromuscular electric sti̇mulation on pain, function, isokinetic shoulder rotator strength and muscle architecture in patients with rotator caf lesion
- Tez No: 727633
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, omuz rotator kaf lezyonu (RKL) olan hastalarda konvansiyonel tedavi ile uygulanan elektrik stimülasyonunun etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 41 hasta randomize olarak konvensiyonel tedavi (KT) (n=21) ve konvensiyonel tedavi ile elektrik stimülasyon grubu (KT+ES) (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. KT grubuna 6 hafta, haftada 3 kez günde bir kere termal ajanlar, friksiyon masajı ile birlikte omuz egzersizleri uygulandı. KT+ES grubuna ise, termal ajanlar, friksiyon masajı ile birlikte supraspinatus kasına özel egzersizlerin üstüne elektrik stimülasyonu eklenerek, 6 hafta haftada 3 kez günde bir kere 20 dk 2500 Hz; atım süresi 400 mikrosaniye; 10 saniye uyarı ve 50 saniye dinlenme şeklinde uygulanmıştır. Ağrı vizüel analog skalası (VAS), omuz fonksiyonu kol omuz ve el sorunları anketi (DASH) ve The western ontario rotator kaf indeksi (WORC), kas kuvveti izokinetik sistem (Biodex System) ve kas mimarisi B-mod ultrasonografi ile değerlendirildi. Değerlendirmelerin tümü tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki kere yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of electrical stimulation combined with conventional therapy in patients with shoulder rotator cuff lesion (RCL). 41 patients participating in the study were randomly divided into two groups as conventional therapy group (CT) (n=21) and conventional therapy with electrical stimulation group (CT+ES) (n=20). In the KT group, special exercises were applied to the supraspinatus muscle together with thermal agents, friction massage once a day, 3 times a week for 6 weeks. In the KT+ES group, electrical stimulation was added with shoulder exercises, thermal agents, friction massage, and 2500 Hz for 20 minutes, 3 times a day for 6 weeks; pulse duration 400 microseconds; It was applied as 10 seconds of warning and 50 seconds of rest. Pain visual analog scale (VAS), shoulder function, arm, shoulder and hand problems questionnaire (DASH), and The western Ontario rotator cuff index (WORC), muscle strength isokinetic system (Biodex System), and muscle architecture were evaluated with B-mode ultrasonography. All evaluations were made twice, before and after treatment.