Bitkisel içerikli diş macununun toksisite ve plak üzerine etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of herbal toothpaste on toxicity and dental plaque
  1. Tez No: 727652
  2. Yazar: SİMGE MEŞELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı görüntüleme sistemlerinde ölçülen dental plak indeksleri ile dental plağı değerlendiren geleneksel klinik indeksler arasındaki korelasyonu analiz etmektir. Gereç ve Yöntemler: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastalardan tam ağız görüntüleme için DMFT skoru 3'ün altında olan 18-30 yaş arası 30 gönüllü seçildi. Ağız içi görüntülerin alınmasında dijital dental fotoğraf makinası, dijital tarama sistemi ve florecam yöntemleri kullanıldı. Hastalar, dental plak boyama ajanı uygulanmadan önce ve sonra Turesky Modifiye Quigley Hein Plak İndeksi (TMQHPI) ile klinik muayene yöntemi ve alınan görüntüler üzerinden skorlandı. Klinik muayene, dijital fotoğraf makinası, dijital tarama sistemi ve FluoreCam skorları arasındaki korelasyonlar analiz edildi. Maksiller ve mandibular dişlerin her iki yüzeyi klinik muayene ve dijital tarama sistemi için TMQHMI'ye göre skorlandı. Dental plak boyama ajanı uygulandıktan sonra maksiller ve mandibular anterior dişlerin bukkal yüzeyleri TMQHPI'ye göre skorlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze the correlation between the dental plaque indices measured different imaging systems and conventional clinical indices that assess dental plaque after using different toothpastes. Material and Methods: The patients who visited Marmara University, Faculty of Dentistry 30 adults between the age of 18-30, whose DMFT scores were under 4, were selected for anterior's buccal surfaces' imaging and analysing dental plaque after using disclosing gel. The patients were divided into three groups. The groups were given two different herbal toothpastes and a conventional toothpaste. Digital photography, intraoral digital scanning (iTero Elements 2) and fluorecam methods were used for taking intraoral images. The Turesky Modified Quigley Hein Plaque Index (TMQHPI) was scored by the clinical examination method and on the images taken. Before and after using toothpastes for 21 days, the correlations between the clinical examinaton and imaging scores were analyzed.