Operasyon odalarında cerrahi duman riskleri ile ilgili alınan önlemler konusunda sağlık çalışanlarının bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and practices of HEALTH care professionals on the precautions about risks of surgical smoke in surgical operation rooms
  1. Tez No: 727651
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYKUT ARĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, General Surgery, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Operasyon odalarında cerrahi dumanın solunması ameliyathane çalışanları üzerinde potansiyel risk ve olumsuz belirtiler oluşturmaktadır. Bu çalışma, operasyon odalarında elektro cerrahi kullanımı sırasında oluşan cerrahi dumanın riskleri ve maruz kalmaya bağlı olarak gerekli önlemlere ihtiyaç duyulan cerrahi duman hakkında sağlık çalışanlarının bilgi ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla planlanmış tanımlayıcı ve kesitsel tipte gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini araştırmanın yapıldığı dönemde ilgili eğitim ve araştırma hastanesinin ameliyathane ünitesinde görev alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden cerrah, anestezist, ameliyathane hemşiresi, anestezi teknisyeni ve yardımcı sağlık personeli (n=168) oluşturmuştur. Çalışmanın sonunda; katılımcıların %52,2'si (n=86) cerrahi dumanın solunmasına karşı hangi kişisel koruyucu ekipmanları kullanması gerektiğini bilmediği ve dumana karşı koruyuculuğu hakkında fikir sahibi olmadığı görüldü. Katılımcıların %85,1'inin (n=143) cerrahi dumana maruz kaldığı görüldü. Katılımcıların cerrahi dumana maruz kaldıktan sonra yaşanan semptomlar değerlendirildiğinde; çoğunlukla baş ağrısı (n=110), boğaz irritasyonu (n=110), yorgunluk (n=107), öksürük (n=98) ve göz yaşarması (n=73) yaşadığı saptandı. Katılımcıların büyük bir kısmının cerrahi duman ile ilgili eğitim almadığı ve duman tahliye sistemleri hakkında katılımcıların yarısından fazlasında bilgi eksikliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inhalation of surgical smoke in operating rooms presents potential risks and negative symptoms for operating room personnel. This study is a descriptive and sectional type of observational work planned to assess the knowledge and practices of healthcare professionals about the surgical smoke that is required due to the risks and exposure of the surgical smoke generated during electro-surgery use in operating rooms. The sample of research was created by the surgeon, anesthesiologist, operating nurse, anesthesia technician and assistant health staff (n=168) who were in the operating unit of the relevant training and research hospital and agreed to participate in the study at the time of the study. At the end of the study; 52.2% of the participants (n=86) did not know which personal protective equipment to use against inhalation of surgical smoke and had no idea of smoke protection. It was observed that 85.1% (n=143) of the participants were exposed to surgical smoke. When the symptoms experienced after surgical smoke were evaluated, it was found that the participants mostly experienced headache (n=110), throat irritation (n=110), fatigue (n=107), cough (n=98) and tearing (n=73). It was determined that most of the participants did not receive education on surgical smoke and more than half of the participants lacked knowledge about smoke evacuation systems.