Düzenli egzersiz yapan kadınların egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of exercise addiction levels of women doing regular exercise
- Tez No: 727653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; düzenli egzersiz yapan kadınların egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı spor merkezleri ve kadın kültür merkezlerine üye olan kadınlardan 252'sinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Kadınların egzersiz bağımlılık düzeylerini belirlemek için Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21 (EBÖ-21) ve kişisel bilgilerin yer aldığı 10 soruluk demografik bilgi formu uygulanmıştır. EBÖ-21 ile demografik bilgi form verilerinin tasnif edilmesinde Microsoft Office Excel, analiz edilmesinde ise IBMSPSS v26.0 istatistiksel analiz paket programı kullanılmışolup, anlamlılık düzeyi p0,05). Pearson korelasyon analizine bakıldığında; EBÖ-TP ile YG, HES, GES arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki, EBÖ-TP ile ÖD, EBT arasında negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmaya katılan kadınların %60'ının egzersiz bağımlısı olmadığı, %38'inin egzersiz bağımlılığı riski taşıdığı ve %2'sinin ise egzersiz bağımlısı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kadınların fizyolojik olarak egzersiz bağımlısı (TK, EKEK=semptomatik) olduğu da söylenebilir. Belirtilen demografik değişkenlerin (YG, ÖD, HES, GES, EBT) egzersiz bağımlılığı düzeyine etki ettiği belirlenmiştir. Diğer demografik değişkenlerin (ÜCT, ET, EY, BGM, EBN) ise egzersiz bağımlılık düzeyine etki etmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to examine the exercise addiction levels of women who exercise regularly. In the study, the survey model, one of the quantitative research methods, was used.This study was carried out with the voluntary participation of 252 women who are members of sports centers and women's cultural centers affıliated to Çorum Municipality Youth and Sports Services Directorate. In order to determine the exercise addiction levels of women, Exercise Addiction Scale-21 (EBÖ-21) and a demographic information form with 10 questions including personal information were applied. Microsoft Office Excel in classifying demographic information form data with EBÖ-21, IBMSPSS v26.0 statistical analysis package program was used in the analysis, signifıcance level was determined as p0,05). Looking at the Pearson correlation analysis; a signifıcant positive correlation was found between EBÖ-TP and YG, HES, GES and a negative significant relationship between EBÖ-TP and ÖD, EBT. As a result, it was seen that 60% of the women participating in the study were not exercise addicts, 38% were at risk of exercise addiction and 2% were exercise addicts. At the same time, it can be said that women are physiologically addicted to exercise (TK, EKEK=symptomatic). It has been determined that the specified demographic variables (YG, ÖD, HES, GES, EBT) affect the level of exercise addiction. It was concluded that other demographic variables (ÜCT, ET, EY, BGM, EBN) did not affect the level of exercise addiction.