İşçinin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine aykırılığının İş Kanunu'nun 25/I-A ve 25/II-I maddeleri kapsamında hukuki sonuçları
The legal consequences of the employee's conflict with the occupational health and safety obligations under articles 25/IA and 25/II-I of the Labor Law
  1. Tez No: 727659
  2. Yazar: CİHAN KIRPIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KORHAN MASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmanın konusunu,“İşçinin İş Sağlığı ve Güvenliği Yükümlülüklerine Aykırılığının İş Kanunu'nun 25/I-a ve 25/II-ı Maddeleri Kapsamında Hukuki Sonuçları”oluşturmaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramların tespit edilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliğinin temel kavramları ele alınmış, ardından iş sağlığı ve güvenliğinin amaçlarının neler olduğu taraflarının kimlerden oluştuğu hakkında açıklamalar yapılmıştır. Devamında iş sağlığı ve güvenliğinin ulusal hukuki kaynakları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde son olarak iş sözleşmesinden ve iş sağlığı mevzuatından doğan yükümlülük ihlallerinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla işveren ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında olan yükümlülükleri ele alınmıştır. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde ise iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine aykırılığın hukuki sonuçları bağlamında işverenin iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih hakkı üzerinde durulmuş, iş güvenliği yükümlülüklerine aykırı hareket eden işçinin sözleşmesinin İşK. md. 25/I-a ve İşK. md. 25/II-ı kapsamında işveren tarafından derhal feshedilip edilemeyeceği hususu Yargıtay kararları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“Legal Consequences of the Worker's Noncompliance with Occupational Health and Safety Obligations within the Scope of Articles 25/I-a and 25/II-ı of the Labor Law”. The study consists of two main parts. In the first part, the basic concepts of occupational health and safety were discussed in order to determine the concepts, and then explanations were made about what the objectives of occupational health and safety are and who the parties are. Afterwards, the national legal sources of occupational health and safety are emphasized. Finally, in this section, the obligations of employers and employees within the scope of occupational health and safety are discussed in order to better understand the violations of obligations arising from the employment contract and occupational health legislation. In the second part, which is the main subject of the study, in the context of the legal consequences of violating the occupational health and safety obligations, the employer's right to terminate the employment contract with just cause is emphasized, art. 25/I-a and İşK. art. Whether it can be terminated immediately by the employer within the scope of 25/II-ı has been discussed in the light of the Supreme Court decisions.