Türkiye'de 2000'li yıllarda 4-9 yaş grubu çocuk resimlerinin Lowenfeld'in gelişim aşamalarına göre değerlendirilmesi
The evaluation of the pictures of children aged 4-9 in the 2000s according to Lowenfeld's development stages
- Tez No: 727697
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de 2000'li yıllarda yapılan resimlerde 4-9 yaş çocukların sanatsal gelişim aşamalarının 1965 yılında Lowenfeld tarafından belirlenen çizgisel gelişim evrelerine uygunluğu, çocuğun sanatsal gelişiminin 1965 yılında belirlenen özelliklerle benzerlik ve farklılıkları, sanatsal gelişiminin ne yönde gelişim gösterdiği ve günümüz koşullarının çocuğun sanatsal gelişimine katkının nasıl olduğunun saptanması amaçlanmıştır.Tarama modelinde betimsel bir araştırma olan çalışmanın evrenini araştırmacının çevresinden, devlet ve özel okullarından derlenen, ulusal dergilere ve ulusal yarışmalara gönderilen 4-9 yaş grubuna ait 219 resim incelenmiştir. Araştırmacı tarafından 1965 yılında Lowenfeld'in belirlemiş olduğu çizgisel gelişim evrelerinin göre 4-10 yaş grubuna göre sınıflandırılıp, alanında uzman akademisyenler, resim öğretmenleri ve okulöncesi öğretmenlerinin uzman görüşleri doğrultusunda revize edilen ölçek ile resimler tek tek değerlendirilmiş olup, ölçekteki cinsiyetlerine göre sayısal veri olarak da madde madde sınıflandırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular ise, her yaş grubunda bulunan çocukların yaş gruplarına ait özelliklerle benzerlikler gösterdiği, farklılıkların daha çok kendi yaş grubunun üstünde özellikler olduğu tespit edilmiş olup, araştırmanın alt amaçları da değerlendirildiğinde 2000'li yıllardaki 4-9 yaş çocukların gelişimlerinin günümüzün sosyoekonomik, teknolojik, bilimsel, kültürel, sanatsal koşullarının da etkisiyle olumlu yönde gelişme gösterdiği tespit edilmiştir ve bu hususla ilgili değerlendirmeler ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, thecompatibility of the artistic development stages of children aged 4-9 years with the linear developmental stages determined by Lowenfeld in 1965, the similarities and differences of the artistic development of the child with the features determined in 1965, the direction of the artistic development of the child and today's conditions in the paintings made in the 2000s in Turkey. It is aimed to determine how he contributed to his artistic development.The universe of the study, which is a descriptive research in the scanning model, was analyzed with 219 pictures belonging to the age group of 4-9, compiled from the researcher's environment, public and private schools, and sent to national journals and national competitions. The pictures were evaluated one by one with the scale, which was classified according to the 4-10 age group by the researcher on the basis of the linear developmental stages determined by Lowenfeld in 1965, and revised in line with the expert opinions of academicians, art teachers and preschool teachers, who are experts in their fields. It has also been classified item by item. The findings obtained in this study, it was determined that the children in each age group showed similarities with the characteristics of their age groups, the differences were mostly characteristics above their own age group. It has been determined that there has been a positive development with the effect of technological, scientific, cultural andartistic conditions, and the evaluations on this issue are stated in detail.