Alternatif puzolan kalsine marn katkılı çimentolar içeren mikro betonların yangın dayanımı
Fire resistance of micro-concretes containing alternative pozzolan calcined marl blended cements
- Tez No: 727718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Portland çimentosunun artan küresel üretimi ve CO2 emisyonlarını azaltma gerekliliği katkılı çimentoların üretimini artırma ihtiyacını oluşturmaktadır. Son zamanlarda, kalsine killer, bu ihtiyaca yönelik olarak oldukça umut vericidir. Bu çalışmada, kalsine marn katkılı mikro betonların yüksek sıcaklık etkisindeki davranışları incelenmiştir. %0, %10, %20 ve %30 yer değiştirme yüzdelerinde kalsine marn içeren katkılı çimentolarla üretilen mikro betonlar için 4 farklı karışım kullanılmıştır. Çalışmada, mikro betonların doygun kuru yüzeyli ve kuru birim ağırlıkları ile su emme oranları, utrases geçiş hızları, ağırlık kayıpları, eğilme-basınç dayanımları belirlenmiştir. Mikro betonların yüksek sıcaklık etkisindeki davranışların belirlenmesi amacıyla, 300°C, 600°C ve 800 °C sıcaklıklar kullanılmıştır. Alternatif puzolan kalsine marn katkılı çimentolar içeren mikro betonların eğilme-basınç dayanımları %20 yer değiştirme miktarına kadar artmıştır. Kalsine marn katkısı yüksek sıcaklık etkisi altında mikro betonların yangın dayanımına olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing global production of Portland cement and the need to reduce CO2 emissions create the need to increase the production of blended cement. Recently, calcined clays are very promising for this need. In this study, the behavior of micro concrete under high temperature produced with blended cement containing calcined marl was investigated. It was used 4 different mixtures for micro concretes produced with blended cements containing calcined marl at 0%, 10%, 20% and 30% replacement ratios. In the study, saturated and dry density, water absorption ratios, ultra pulse velocities, weight losses, flexural-compressive strengths of micro concretes were determined. Temperatures of 300°C, 600°C and 800°C were used to determine the behavior of micro-concrete under high temperature. The flexural-compressive strengths of micro-concrete containing alternative pozzolan calcined marl blended cements are improved up to 20% replacement. It has been determined that calcined marl additive has positive effects on the fire resistance of micro concretes under the effect of high temperature.