Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu nedeni ile opere edilen hastalarda tümör boyutunun sağkalım ile ilişkisi
The relationship of tumor size and survival in patients operated for non-small cell lung cancer
- Tez No: 727719
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜÇVET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Akciğer kanseri son 100 yılda daha sık görülür bir hastalık haline gelmiştir. Erkek popülasyonunda ilk sırada görülen kanser türü olup, kadın popülasyonunda 4. en sık karşılaşılan kanser tipidir. Akciğer kanserinin büyük grubunu küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) oluşturmaktadır. Uygun hastalarda cerrahi tedavi en etkili tedavi olup, standart yaklaşım mediastinal lenf bezi diseksiyonu ile lobektomi şeklindedir. Cerrahi uygulanan hastalarda tümör boyutu ve lenf bezi metastazı prognoz yönünden önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı 3 cm üzeri KHDAK nedeniyle lobektomi yapılan hastaların genel özelliklerini, tümör boyutu ve lenf bezi metastazı üzerine etkili değişkenleri ve sağkalım sonuçları ile sağkalıma etkili değişkenleri saptamak idi. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2008-2018 yılları arasında lobektomi yapılmış ve 3 cm üzeri primer küçük hücreki dışı akciğer kanseri (KHDAK) saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Operasyon öncesi onkolojik tedavi almış hastalar, postoperatif kati patolojik tanısı karsinoid olan hastalar ve ameliyat öncesinde uzak metastaz saptanan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, tümör boyutuna, lenf bezi metastazına etkili değişkenler ve sağkalıma etkili değişkenler incelendi. Bulgular: Çalışmaya 655 hasta dahil edildi. Erkek hasta 587 (%89,6), kadın hasta sayısı 68 (%10,4) idi. Hastaların yaş ortalaması 61,93± 8,23 yıl olup, tümör boyutları 3,2-15 cm arası değişmekte ve tümör boyutu ortalaması 5,33±1,75 cm idi. Tümör boyutuna etkili değişkenler tek değişkenli analizde cinsiyet ve sağ taraf idi (sırasıyla p:0,037 ve p:0,016). Daha büyük tümörlerde torakotomi, göğüs duvarı rezeksiyonu, perikard rezeksiyonu ve wedge rezeksiyon daha fazla uygulanmıştı (sırasıyla p:0,001; p:0,001; p:0,01 ve p:
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer has become a more and more commonly reported disease in the last ten decades. While it is the most common type of cancer in male population, it is the fourth most common cancer in women. The majority of lung cancer cases are non-small cell lung cancer (NSCLC). Surgical therapy is the most effective treatment for operable patients who are in good medical conditions. The standard surgical approach on these cases is lobectomy with mediastinal lymph node dissection. Tumor size and lymph node metastasis are crucial factors in determining the prognosis in patients who have undergone this surgery. The objective of this study is to identify common characteristics, tumor sizes, variables of lymph node metastasis, survival rates, and factors affecting the survival rate of NSCLC patients who underwent lobectomy for tumors larger than 3 cm. Material and Method: The study includes primary non-small cell lung cancer (NSCLC) patients who underwent lobectomy for tumors larger than 3 cm in our clinic between 2008 and 2018. This study excludes patients who received cancer treatment before the operation, patients diagnosed with carcinoid during the pathological examination, and patients who have developed distant metastases before surgery. This study analyzes the patients' demographic characteristics, tumor sizes, factors affecting lymph node metastasis, and survival rates. Results: 655 patients were enrolled in the study. The number of male patients was 587 (89.6% of the subjects), and of female patients was 68 (10.4% of the subjects). The mean age of the subjects was 61.93±8.23. Tumor sizes varied between 3.2-15 cm, the mean tumor size being 5.33±1.75 cm. In the univariate analysis, variables affecting tumor size were the sex of the patients and the tumor being on the right side (respectively p: 0.037 and p: 0.016).