Kalsine marn katkılı çimentoya uygun kimyasal katkıların belirlenmesi
Determination of compatible chemical admixtures to calcined marl blended cement
  1. Tez No: 587179
  2. Yazar: MURAT USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beton üretimlerinde kimyasal katkı kullanımının kaçınılnaz oluşu nedeniyle katkının etkinlik düzeyi katkı maddesinin kendisine bağlı olmakla beraber çimentonun türüne de bağlıdır. Bu nedenle kimyasal katkı maddesi-çimento uyumu oldukça önemlidir. Kimyasal katkıların yanı sıra mineral katkı yerdeğiştirmeli katkılı çimentoların nihai ürün özellikleri üzerinde etkisi de tanımlı hale getirilmelidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki potansiyel mevcut yerel doğal marnın, alternatif bir puzolan olarak, katkılı çimento endüstrisinde optimum değerlerle aktif kullanımını sağlayabilmek için bilimsel veri oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle Sinop/Erfelek'ten elde edilen yerel doğal marnın, termogravimetrik (TGA) analizler sonucunda karar verilen farklı kalsinasyon sıcaklıklarında (600oC ve 800oC) kalsine edilerek, puzolanik aktiviteleri belirlenmiştir. Ardından, kalsine marn, farklı (%10, %30 ve %50) oranlarda Portland çimentosu ile yer değiştirilerek elde edilen katkılı çimento üzerinde fiziksel özellikler, priz, su talebi, genleşme ve bu çimentolarla üretilen harç numuneler üzerinde de fiziksel özellikler, ultrasonik ses geçiş hızı ve basınç dayanımı üç farklı kökenli aynı firma ürünü süper akışkanlaştırıcı %0.8, %1.2 ve %1.5 oranlarında kullanılarak tespit edilmiştir. Deney sonuçları, kendi aralarında ve Portland çimentosu ile karşılaştırılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre; kalsine doğal marn katkılı çimentoların puzolanik aktivite ve çimento özelliklerinin, TS 25 ve TS EN 197-1 limit değerleri ile uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, optimum sıcaklıkla (800oC) kalsine edilen marn katkılı çimento içeren harçların basınç dayanımları, %30 yer değiştirme oranına kadar iyileşmektedir. Çalışmada basınç dayanımı, iç yapı (UPV) ve çökme dikkate alınarak yapılan değerlendirmede ise %1.2 oranında polikarboksilat ester (PCE) katkı ile %30 kalsine marn yer değiştirmenin optimum değerler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the use of chemical additives is inevitable in concrete production, the level of activity of the additive depends on the additive itself, and also on the type of cement. Therefore, chemical additive-cement compatibility is very important. In addition to chemical additives, the effect of chemical additive and also blended cements containing mineral admixture on final product properties should be defined. The aim of this study is to create scientific data for ensure the active using with optimum value in the blended cement industry as an alternative pozzolan of the potential locally available natural marl in Turkey. For this purpose, firstly local natural marl obtained from Sinop / Erfelek was calcined at different calcination temperatures (600oC and 800oC) determined by thermogravimetric (TGA) analyzes and pozzolanic activities were determined. And then, the setting times, water demand, expansion and physical properties were determined on blended cements containing calcined marl obtained by replacing Portland cement with different (10%, 30% and 50%) ratios. Finally, the physical properties, ultrasonic pulse velocity and compressive strength were determined on mortar samples produced by blended cements, It was used three different type super plasticizer with 0.8%, 1.2% and 1.5%. Experimental results were compared with each other and with Portland cement. According to the results obtained from the tests, pozzolanic activity and cement properties of blended cements containing calcined natural marl are comply with limit values of TS 25 and TS EN 197-1. On the other hand, compressive strengths of mortars produced by blended cement containing calcined marl with optimum temperature (800oC) were improved up to replacement ratio 30%. In the study, considering the compressive strength, inner structure (UPV) and slump, it was determined that 30% calcined marl replacement with 1.2% ratio polycarboxylate ester (PCE) additive was the optimum values.